Delhi z ústecké zoo najde ještě letos nový domov ve Francii

  •  

V průběhu letošního roku proběhne transport slonice Delhi do franzouzského zařízení Elephant Haven – European Elephant Sanctuary. Delhi je podle chovatelů z francouzského zařízení vhodnou adeptkou pro připojení k 54leté slonici Gandhi. „Přesun tak nabral konkrétní obrysy. Věříme, že Delhi s Gandhi vytvoří harmonickou dvojici,“ přiblížila hlavní zooložka Petra Padalíková.

Toto chovatelské zařízení se specializuje na chov sloních samic, které z objektivních zdravotních, genetických či sociálních důvodů nemohou být zařazeny do reprodukce a chovu v rámci evropského ex-situ programu. EHEES disponuje rozlehlými pastvinami o rozloze 28 hektarů, což je srovnatelné s celkovou rozlohou ústecké zoo.

Delhi je po úhynu slonice Kaly v roce 2018 jediným chovaným slonem v Zoo Ústí nad Labem. „Přebudování stávajícího pavilonu tak, aby splňoval moderní trendy chovu slonů, je technicky v podstatě nemožné a z dlouhodobého pohledu neperspektivní. Z tohoto důvodu jsme po pečlivém zvážení všech aspektů myšlenku přestavby zavrhli,“ upřesňuje ředitelka Pšenková.

V budoucnu by měl stávající pavilon s přilehlými výběhy patřit orangutanům bornejským a dalším ohroženým druhům asijské fauny. „Jsem přesvědčena o tom, že se nám podaří vybudovat nadčasovou a chovatelsky funkční expozici, která bude chloubou zoo a příkladem pro další chovatelská zařízení,“ uzavírá Pšenková.

Návrat slonů do ústecké zoo je otázkou. Podle vedení zahrady je vázán na rozšíření areálu na rozlehlé louky Mariánského vrchu a vybudování pavilonu, který bude vyhovovat jejich nárokům. Projekt „Sloních plání“ tak bude zahrnut do nově aktualizovaného generelu zoo.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*