Další republikové prvenství si připsali lékaři ústecké nemocnice

  •  

Lékařští specialisté Kliniky urologie a robotické chirurgie ústecké Masarykovy jako první v Česku provedli jednovstupový výkon „single site“ s asistencí robota.

„Podařilo se nám robotický systém da Vinci Xi rozšířit o systém single site. Jde o adaptér, který umožní provést určité roboticky asistované operace ranou v délce do 25 milimetrů. Za pomoci speciálního disku a speciálních trokárů, tedy instrumentů, jimiž se zavádějí nástroje do pacienta, zavedeme čtyři porty: jeden pro kameru, dva pro nástroje a jeden asistentský port. Vše touto pětadvacetimilimetrovou ranou v těle pacienta. Tak jsme schopni provést jednodušší chirurgické výkony za pomoci robota, které zanechají na těle pacienta nejmenší následky,“ popsal podstatu tohoto pro pacienta velmi šetrného zásahu Jan Schraml, přednosta Kliniky urologie a robotické.

První operaci s pomocí single site provedl tým přednosty Schramla u pacienta, který měl za sebou několik výkonů na ledvině s vrozenou vadou. Obě ledviny měl od narození srostlé do sebe, do tzv. podkovy, a opakovaně se mu v nich tvořily konkrementy, ledvinové kameny. Z pětadvacetimilimetrové ranky se operatéři dostali k ledvině a povedlo se jim vyndat kámen stejné velikosti, aniž by museli provést větší, invazivnější výkon.

Při druhém výkonu operovali pacientku, které se po gynekologické operaci vytvořila píštěl mezi močovým měchýřem a pochvou. Proto byla tato mladá čtyřicetiletá žena inkontinentní, moč jí odcházela pochvou. Single site bylo zavedeno pupkem, což umožnilo píštěl přerušit a odděleně zašít pochvu a močový měchýř. Pro pacientku to má nejmenší kosmetické následky a nejmenší riziko kýly či krvácení.

„Nemůžeme si však slibovat, že tímto jednovstupovým robotickým výkonem by šlo nahradit všechny robotické operace. Má to dva aspekty. Prvním je fakt, že výkon není hrazen zdravotními pojišťovnami podle sazebníku a můžeme některé typy výkonů provádět zatím jen díky vnitřní podpoře Krajskou zdravotní. Samozřejmě se budeme snažit využít single site především u komplikací gynekologických výkonů, jako byl ten druhý v pořadí. Do konce letošního roku máme ještě možnost provést pět těchto operací,“ vysvětlil přednosta kliniky Jan Schraml.

„Jsem rád, že se daří dlouhodobě zdokonalovat a modernizovat vybavení operativy pro tak špičkové zdravotnické pracoviště, jakým Centrum robotické chirurgie při ústecké klinice urologie a robotické chirurgie pod vedením pana přednosty Schramla je. Po pořízení nejmodernějšího robotického systému da Vinci Xi v roce 2015 a operačního stolu Trumph TruSystem 700dV v loňském roce je využívání „single site“ při roboticky asistovaných výkonech dalším milníkem a pokrokem v téměř desetileté historii robotické chirurgie pod Krajskou zdravotní. Díky vnitřním grantům bude moci tým kliniky s podporou Krajské zdravotní uskutečnit tímto speciálním způsobem v příštím roce 15 operací,“ zdůraznil Jiří Novák, předseda představenstva Krajské zdravotní.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*