Co udělat, aby z vašich cílů na 2018 nezbyly jen sny…

  •  

Přepisujete většinu svých cílů z roku 2017, některé možná již po několikáté, do plánů na rok 2018? Pokud ano, asi je třeba něco dělat jinak, aby se z vašich cílů stala skutečnost.

Máme před sebou nových necelých 365 dnů. To je celkem slušná porce, ne? Za tolik dní se lidský život může razantně změnit, pokud k tomu tedy aktivně přispějeme. Zdůrazňuji slovo AKTIVNĚ!

Aby naše předsevzetí časem nevyprchala, cíle se nerozplynuly a nezůstaly pouhým snem, přináším vám pár doporučení a fíglů.

V první řadě je dobré si uvědomit, jaký vlastně cíl musí být. Pro začátek nám postačí klasická definice – sepsaný, jasný, motivující a inspirativní, zcela konkrétní – popsán do největších detailů, měřitelný – jak to přesně bude vypadat, až cíle dosáhnete, reálný. Zde bych za sebe doporučila míru reálnosti kapku posunout – tak se vyhecujete k vyššímu výkonu, čímž dosáhnete cílů, které vám možná na začátku přijdou až moc odvážné.

Co je tedy třeba udělat?

  • Cíle si jasně a naprosto konkrétně sepište i s termínem, do kdy budou zrealizované
  • Při popisu cíle použijte výhradně přítomný čas a své cíle formulujte tak, jako byste jich dosáhli.

Např.:

30. 6. 2018 jsem o 7 kilo lehčí a cítím se báječně, mám více energie, břicho mi nepřetejká přes pásek, nezadýchávám se při výstupu do schodů, chodím s obchodními partnery místo večeře na squash, tenis a do sauny.

1. 11. 2018 držím v ruce vydání mé první knihy, jsem extrémně hrdý a šťastný, mám na FB profilu přes 1200 fanoušků mých článků, čekají mne 4 schůzky s lokálními novináři, v 7 knihovnách mám dohodnuté autorské čtení.

28. 2.  podávám ve firmě výpověď, teď se naplno věnuji svému vlastnímu podnikání, mám funkční webové stránky i e-shop, provedenou SEO optimalizaci, nastavený Google Adwords, vzdělávám se intenzivně v oblasti marketingu, čekají mě 2 intenzivní školení prodeje.

–     Zcela se vyhněte podmiňovacímu způsobu – nepoužívejte: bych, by, chtěl bych, rád bych, přál bych si, bylo by super…

–    Vše formulujte positivně – nesoustřeďte se na to, co ve svém životě nechcete, ale naopak, co chcete.

Špatně: Nechci už trávit tolik času v práci, protože nemám čas na rodinu. Nemůžu si pořádně odpočinout ani o víkendu, protože mě pořád někdo otravuje

Správně: Vedle pracovního života žiju i bohatý osobní život, 2 x týdně chodím s kolegou do fitka, každou sobotu jsem na celodenním výletě s rodinou, v pátek večer chodím s ženou na večeři či do divadla/kina, na víkend vždy vypínám telefon

  • Soustřeďte se na výsledek. Cíle formulujte ve formě jasného a konkrétního výsledku. Nepopisujte proces.

Např:

Špatně: pravidelně chodím na kurz angličtiny, dělám každý týden min. 4 cvičení v učebnici, čtu knihy v originále

Správně: Za 8 měsíců do svého CV připisuji certifikát z angličtiny na úrovni B1. Za 4 měsíce zavírám kompletně vyplněnou učebnici i cvičebnici a pouštím se do dalšího dílu. Na nočním stolku leží již 9. kniha přečtená v angličtině.

  • Buďte naprosto přesní v popisu toho, čeho si přejete dosáhnout – nejsou tedy přípustná slova jako nějak, trochu, víc, míň, hodně, častěji atd. Co je to trochu, co je to nějak? Kolik přesně je to víc/míň/hodně?

Špatně: chtěl bych vydělávat mnohem více peněz

Správně: Od října 2018 pravidelně vydělávám každý měsíc o 10 000 Kč více.

Vymyslete trefné a pro vás osobně dostatečně „nakopávací“ motto, které vám důležitost cíle připomene ve chvílích, kdy bude docházet dech.

– Pokud patříte mezi kreativní a umělecky zaměřené osoby – vytvořte si obrázek, kde budou Vaše cíle perfektně namalovány/vystřiženy/vyfoceny atd.

Seznam spolu s mottem umístěte na místa, kam často upíráte zrak – plocha PC/tapetu mobilu, přilepte na monitor, dejte do rámečku vedle PC, na noční stolek, do diáře.

Seznam mějte vždy u sebe a co nejčastěji ho pročítejte. Vytvořte si „cestovní verzi“ do kapsy, peněženky, na tapetu mobilu.

Tímto můžeme uzavřít tvorbu přehledu cílů jako takového, ale to je pouze první krok k tomu, abychom cíle opravdu zrealizovali. V dalším díle si povíme více o akčních krocích, důležitosti znalosti aktuálního startovacího stavu, plnému uvědomění si překážek atd. Tak hurá do toho, pokud máte fotečky svých cílů, pochlubte se, nasdílejte.

Vyzkoušejte si moc koučování a posuňte svůj osobní i profesní život na vyšší level!

Více informací naleznete na:

www.houdkova-profikouc.cz

další články k zamyšlení si můžete přečíst na:

https://www.facebook.com/profi.kouc.Irena.Houdkova/

Mg. Irena Houdková – VÁŠ CUKR I BIČ NA CESTĚ K CÍLI !

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*