Co nahradí symboly na budově krajského úřadu, rozhodne soutěž

  •  

Původní komunistické symboly, srp a kladivo, které byly roky překryté reklamní plachtou na sídle krajského úřadu na ústeckém Mírovém náměstí, budou nahrazeny. Kraj k tomu vypíše uměleckou soutěž. Odborníci by symboly komunismu na budově úřadu nechali a nějak vhodně zakomponovali do nového pojetí. Podle historiků mají uměleckou hodnotu, jsou totiž součástí příkladu brutalistní architektury. Dílo vytvořil dnes již nežijící výtvarník Antonín Procházka, který je také autor odborníky ceněného loga ústeckého obchodního domu Labe.

„Po demontáži obkladu se uvažovalo o uchování jako historického artefaktu, ale bohužel byl obklad v tak špatném stavu a jednalo se o tolik malých částí, že od tohoto úmyslu bylo upuštěno,“ vysvětlila tisková mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková.

Plocha pod kamenným obkladem podle mluvčí Fraňkové vykazuje značné nerovnosti a zvažuje se možnost v budoucnu tuto část objektu využít k vytvoření nového uměleckého díla, na které by byla vypsána architektonická umělecká soutěž. „Udělalo se dočasné opláštění, které bude sloužit k přechodnému zakrytí nerovné fasády nebo jako nosná konstrukce pro umělecké dílo,“ dodává tisková mluvčí. Vypsání umělecké soutěže potvrdil i náměstek hejtmana Jiří Řehák.

V současnosti se projednává osazení velkoplošného banneru, pro který jsou připraveny i nové úchyty a vzhled objektu by byl identický jako několik posledních let.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*