Botanická vylepšuje expozice

  •  

Začátek roku je pro Botanickou zahradu Teplice náročný. Na toto období je naplánováno několik rekonstrukcí a vylepšují se expozice. „V zimních měsících chodí nejméně návštěvníků a pro rostliny je to také ideální termín, než přijde jaro,“ vysvětluje ředitel zahrady Petr Šíla. Koncem ledna začala dlouho plánovaná rekonstrukce expozice Madagaskaru v xerickém skleníku. Rozpadlý kámen byl kompletně nahrazen novým, který lépe odpovídá biotopům jihovýchodního Madagaskaru. Doplněna byla zemina, provedly se terénní úpravy a vysázeny byly nové rostliny ze zázemí.

„Dlouho jsme uvažovali, jakým způsobem pojmout rekonstrukci celé expozice, snažili jsme se co nejvíce přiblížit reálným podmínkám v přírodě. Často je to velmi těžké, ale myslím si, že se rekonstrukce velmi zdařila,“ říká kurátor zahrady Jan Ptáček. Během rekonstrukce byl xerický skleník zavřený, návštěvníci chodili zadním vchodem. „Bez sehraného týmu zahradníků by nebylo možné provést rekonstrukci kvalitně a ve velmi krátkém čase,“ doplňuje ředitel Petr Šíla.

Vylepšení se dočkala i nevzhledná bílo-zelená stěna u vodopádu v tropickém skleníku. Nyní je v zahradě umělá stěna s kapsami pro pěstování rostlin a imitací kořenů, které se spouštějí z horní části a jdou až k cestě. Vznikl tak úplně nový a vzhledný prostor pro pěstování rostlin, který se snaží navodit iluzi tropického deštného lesa.

Probíhá i důkladný sestřih. Kromě stromolezce využívá tým zahradníků i vysokozdvižnou plošinu. „Velké prořezávání provádíme zejména v prvních měsících každého roku a na podzim, aby i do podrostu pronikal dostatek světla,“ říká vedoucí zahradnice Marcela Strnadová. „V blízké budoucnosti dojde i k přepláštění celého skleníku, a tak je již nyní důležité na to rostliny připravit hlubším řezem a omezením jejich rozpínavosti,“ uzavírá celé rekonstrukční okénko ředitel zahrady Petr Šíla.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*