Bílina připravuje odkup některých soukromých bytů

Bílina. Zdroj: www.bilina.cz
  •  

Vedení Bíliny na Teplicku chce řešit problém se sestěhováváním problémových obyvatel do soukromých bytů. Několik možností nabízí v návrhu strategického plánu rozvoje města do roku 2023. Lidé žijící ze sociálních dávek dělají podle zkušeností obyvatel i politiků nepořádek a hluk.

„Nejvíc mi vadí lidé, kteří se neumějí chovat a dělají nepořádek. Lidé si koupili byty, teď tam dají nepřizpůsobivé, kterým je to jedno ‒ vyhazují nepořádek z oken, chodí přes zeleň…“ popsala své zkušenosti Hanelore Mrázková ze sídliště Za Chlumem.

Podobné problémy mají lidé i v jiných částech města. Vedení města by chtělo mít větší kontrolu nad tím, kdo se do Bíliny stěhuje. I proto do budoucna počítá s výkupem bytů od soukromníků, začít by chtělo na Teplickém předměstí.

„V první řadě musíme vyřešit bytovou situaci. Ze zákona teď budeme mít povinnost mít sociální bydlení, to musíme řešit. Dále máme v plánu koupit byty, to je naše priorita, aby se tu situace zklidnila,“ vysvětluje místostarostka Veronika Horová. „V současné době se bude vypisovat výběrové řízení na firmu, která by měla zpracovat veškeré podklady odkupu bytů, pak můžeme udělat další krok,“ dodává Horová.

Zmírnit sociální napětí a zároveň dát mladým šanci na práci by pak podle vedení města mohlo učiliště. V Bílině je totiž kromě základních škol jen gymnázium. „Vnímáme to, že ne všechny děti jsou natolik schopné, aby mohly studovat na gymnáziu. Ty pak musí dojíždět do okolních měst, a to už je problém. Často pak totiž to studium vzdají. Chtěli bychom, aby tu byl učební obor, provázaný s podnikateli, kteří tu jsou, takže by se tam vzdělávali žáci, kteří by pak byli potřební v těch firmách,“ říká místostarostka s tím, že o vzniku učiliště bude jednat s krajem, který střední školy zřizuje.

Všechna tato opatření jsou součástí návrhu strategického plánu rozvoje města do roku 2023. Zahrnuje i oblast životního prostředí, dopravy nebo rozvoje turismu. Lidé mohou své náměty a připomínky posílat na radnici do 22. srpna.

ČRO Sever/G. Hauptvogelová


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*