Archeologická sbírka v muzeu čítá 1800 předmětů

  •  

Exponátem měsíce ledna je v muzeu stará sbírka. Shlédnout jí můžete zdarma ve vstupní hale teplického zámku. Sbírkové fondy teplického muzea tvořila již od počátku díla historická, umělecká, sbírka přírodovědná a v neposlední řadě také sbírka archeologická. Základem této sbírky byly nálezy z Podkrušnohoří, které Muzejní společnost odkoupila od Antona Hermana Fassla (prvního kustoda teplického muzea).

V prvních letech existence muzea se sbírka rozrůstala o nové přírůstky a dary, včetně sbírky Spolku pro dějiny Němců v Čechách a na konci 19. století tak čítala přes 30 tisíc sbírkových předmětů pocházejících nejen ze severních, ale také středních, západních a jižních Čech.

Také od druhého kustoda, Roberta Weinzierla, odkoupilo muzeum jeho soukromou archeologickou sbírku, čítající bezmála 1 800 kusů pečlivě zaevidovaných předmětů, pocházejících především z Lovosicka, Lounska, Žatecka, ale i ze zahraničních nalezišť. Podstatná část těchto předmětů pocházela z Weinzierlových vlastních archeologických výzkumů, při nichž si pečlivě vedl deníky, doplněné kresbami, popisující nálezové okolnosti.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*