FOTO: Na tygry v ústecké zoologické zahradě přišlo jaro

Foto: Nikola Roštejnská
  •  

Samec tygra malajského se v ústecké zoo zabydlel. Do zoo přicestoval samec Bulan ze Zoo Praha loni na jaře, aby se socializoval a připravil na budoucí život se samicí.

„Po měsíčním pobytu začal samec chodit na delší dobu do venkovního výběhu samice, aby se seznámil s prostředím a mezi vnitřními ubikacemi byla nainstalována kontaktní mříž. Na změnu reagovala spíše samice, samec se držel dál. Postupem času se samec osměloval a začal chodit k mříži blíže, nosit si tam potravu a také si lehat. Tento způsob kontaktu probíhal v řádu několika měsíců, aby měli oba tygři prostor pro vizuální a čichové vjemy,“ popisuje tisková mluvčí Nikola Roštejnská.

„V říjnu jsme se rozhodli pro první spojení obou jedinců ve venkovním výběhu. Toto setkání bylo riskantní, a proto byla předem oběma podána uklidňující látka, u které účinek nastupuje až po několika dnech. Na začátku setkání došlo k šarvátce, která netrvala nijak dlouho, a proto jsme nemuseli zasáhnout a obě zvířata oddělovat. Poté už jen následovalo vzájemné pozorování a udržování dostatečného odstupu, pouze na krátký moment byla zvířata od sebe ve vzdálenosti dvou metrů,“ říká zástupce ředitele pro péči o zvířata a zahradnictví Lukáš Štěrba.

Na začátku letošního roku chovatelé zaznamenali další projevy říje u samice, které měly největší sílu od příchodu samce. Druhý společný čas trval několik hodin a měl od počátku jiný průběh než prvotní. Oba jedinci na sebe vydávali akustické projevy, respektovali se a jeden druhému se podřizovali. Na noc však byli znovu odděleni do svých ložnic.

„V březnu při další říji proběhlo zatím nejzásadnější spojení. Oba na sebe reagovali velice pozitivně, začali se přibližovat a dávat si najevo svou náklonnost. Oproti předešlým dním trávili i více času ve vnitřních ubikacích. Celé odpoledne vyústilo k několika pářícím aktům, které byly pro oba jedince premiérou. Vzhledem k vysokému věku Indry nelze očekávat zabřeznutí, přesto má na ni pobyt samce pozitivní vliv. Je více klidná a také veselá oproti dřívějšku. Spojení nezkušené samice a mladého samce je velkým úspěchem. Pro rozvoj sociálního chování Bulana navíc klíčový pro budoucí spojování se samicemi,“ doplňuje Lukáš Štěrba.

Ústecká zoologická zahrada chová tygry malajské od roku 2008, kdy přišla ze Zoo Halle dvouletá samice jménem Indra. Nalézt vhodného partnera pro tuto samici bylo velice obtížné vzhledem k početním stavům chovaných jedinců v evropských zoo a vzájemné blízké příbuznosti, proto Indra během svého pobytu neměla žádného partnera a nikdy neodchovala mláďata. V roce 2013 byl v ústecké zoo na několik měsíců samec Kawi z pražské zoo postižené povodněmi, avšak celý pobyt strávil v oddělené expozici. Odchovy tygrů malajských jsou vzácné, navíc tento poddruh je pro vědce známý teprve od roku 2004.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*