Novou pamětní desku připomínající stopu Járy Cimrmana mají v Krupce. Ta je ve středu města naproti bývalému pivovaru a upozorňuje na další vynález tohoto velikána, který právě tady přišel na myšlenku nového způsobu zrání piva v takzvaném Sedáckém sudu.
Podle místních cimrmanologů Jára Cimrman tehdy stoupal s několika českými přáteli strmou Husitskou ulicí směrem na Komáří vížku a právě zde, jen o dům níže v ulici, kde byl v té době právě rekonstruován v roce 1906 nebo již zrekonstruovaný otevřen v roce 1907 měšťanský pivovar zničený po ohromném požáru v roce 1904. V pivovaru se tehdy zastavili na „jedno od cesty“. V té době se zde vařilo pivo poněkud jiné, než na které jsme zvyklí dnes. S podílem pšenice, mírně zakalené, leč chutné a dobré.
Nicméně po jeho požití, možná zbytečně hltavém a příliš rychlém a v kombinaci s námahou z prudkého výšlapu se mistrovi neudělalo dobře a jen tak tak doběhl na toaletu horského hotelu a výletní restaurace Komáří Vížka.
A právě zde po úlevě jej přepadla myšlenka. Zrání piva v jediné správné poloze, ve které pijáci pivo konzumují, vsedě. Od myšlenky k vynálezu samotnému pak vedla jen krátká spojka. Právě z toalety se zachovala první, byť jen náznakem načrtnutá zmínka o Sedáckém sudu Járy Cimrmana. Tato téměř zapomenutá kresbička ze dveří toalety vedla krupské cimrmanology k znovuobjevení vynálezu našeho génia, který zcela zásadně mění svět pivovarnictví.
Amatérský cimrmanolog Jan Doubek, Krupka
Přidat komentář