Smlouva na dodávky teplé vody bytů družstva Mír v Teplicích je podle kritiků nevýhodná


Ve skoro devíti stech bytech v ulici Antala Staška a na Nové Vsi v Teplicích mají už druhým rokem lidé teplou vodu z čerpadel. Ta ohřívají vodu pro každý dům zvlášť. Bytové družstvo Mír vypovědělo smlouvu na centrální dodávky s ČEZ Teplárenská a tepelná čerpadla v domech provozuje firma ITX Media. Podle kritiků ze Spolku ProMír je ale tato smlouva nevýhodná. Úspora oproti centrálním dodávkám by podle nich mohla být větší.

„Odhadujeme až o 40-50%, což máme potvrzeno konkurenčními nabídkami. Je to postaveno i na tom, že by družstvo mohlo mít výrazně nižší cenu za elektřinu,“ řekl Zbyněk Hovorka ze spolku. To by ale platilo v případě, že by družstvo čerpadla a další potřebné zařízení samo koupilo a samo zajišťovalo dodávky teplé vody do bytů.

Touhle cestou ale Mír podle předsedy Marka Andráška jít nechce: „Družstvo samozřejmě nemá volné prostředky v řádu statisíců až milionů na to, abychom budovali infrastrukturu související s potřebou vyrábět teplou vodu. Ať u ČEZu nebo našeho dodavatele je to jejich starost a my v ceně teplé vody tu infrastrukturu platíme. U našeho dodavatele je to min. o 5% lacinější oproti centrálnímu dodavateli.

Družstevníka Lukáše Valentu ale zarazilo vyúčtování. Zatímco v roce 2012 platil společnosti ČEZ Teplárenská za teplou vodu 531 korun za megajoule, o rok později firma ITX Media účtovala 835 korun za megajoule. Obrátil se proto na Energetický regulační úřad, který firmu vyzval k nápravě. Protože nereagovala, v loni na podzim úřad podle mluvčího Jiřího Chvojky zahájil kontrolu.

„Tam mohlo dojít k pochybení. Doufáme, že buď se ty informace potvrdí, pak ta společnost bude muset neoprávněně získané peníze vrátit a dostane pokutu. Nebo se nepotvrdí a pak stěžovateli budeme muset říct, že bylo vše v pořádku. Obáváme se, že vzhledem k tomu, jak byla ta společnost s námi ochotná komunikovat na začátku, tak může dojít k tomu, že bude využívat všech svých možností, aby kontrolu protáhla na co nejdelší dobu,“ odhaduje mluvčí ERÚ Chvojka.

Předseda představenstva ITX Media Petr Oupický pochybení při stanovení ceny odmítá, stejně jako to, že by kontrolu Energetického regulačního úřadu schválně protahoval.

„Vůbec žádný problém při spolupráci není. Na všechny požadavky reagujeme v rámci časových možnostech naší společnosti. V žádném případě nic neprotahujeme,“ říká.

To, co lidé nakonec za teplou vodu zaplatí, může podle Zbyňka Hovorky ze Spolku ProMír ovlivnit i samotná teplota vody.

To, co lidé nakonec za teplou vodu zaplatí, může podle Zbyňka Hovorky ze Spolku ProMír ovlivnit i samotná teplota vody. „Často se stává, že voda je výrazně chladnější, než byla dříve od teplárny. Máte vyšší spotřebu, proto vám porostou náklady na teplou vodu. Ve smlouvě je to ošetřeno tak, že v bytech má být teplota 45°C. Ale to je v rozporu s vyhláškou ministerstva zdravotnictví, která v bytech vyžaduje standardně 50°C. Je to věc i zdravotní, kvůli bakterii legionely,“ popsal Hovorka. Firma ITX Media podle Petra Oupického ale na teplotu vody nemá žádnou stížnost. Na družstvu je jich podle techničky Andrey Kubíkové jen několik. Teplotu sledují čidla a nikdy neklesla pod 45 stupňů. Tato hodnota není podle Kubíkové ani v rozporu s hygienickou vyhláškou.

Předseda družstva Mír Marek Andrášek jakoukoli kritiku nového dodavatele teplé vody odmítá. Další rozšíření podle něj družstvo neplánuje. A to hlavně proto, že díky konkurenci je společnost ČEZ Teplárenská ochotná o cenách jednat.  Gabriela Hauptvogelová/ČRo Sever

 


Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*