Pvní májový den uspořádala města Krupka a Altenberg-Geising a jejich farnosti tradiční Den sousedství, který se koná v kapli sv. Wolfganga na Komáří vížce a v nejbližším okolí již od roku 2004. Nedílnou součástí byla také česko-německá ekumenická bohoslužba, setkání přátel, povídání a ochutnávka donesených specialit.
Nikoliv náhodou se setkání koná právě na začátku května, kdy si celá Evropa připomíná konec druhé světové války. „Záměrem setkání je nejen přátelské sousedské setkání a vzpomínání občanů z obou stran státní hranice, ale také vyjádření sounáležitosti s naším regionem a vzájemné odpuštění historických křivd,“, řekl tajemník městského úřadu v Krupce František Růžička. Výzva k odpuštění, které je předpokladem vzájemného soužití jak mezi národy, tak i mezi jednotlivci, zazněla rovněž při ekumenické bohoslužbě, během které promluvili zástupci z různých křesťanských církví z Německa i Česka.
Součástí přátelského setkání byla také výstava na téma „Krupka – hornická tradice v projektu Archaeo-Montan 2018“. Projekt ArchaeoMontan mapuje od samého počátku historii středověkého hornictví na obou stranách Krušných hor. Jedná se o příkladnou česko – německou spolupráci, do kterého je zapojeno několik českých a německých subjektů. Celkem se na projektu účastní 45 specialistů z různých vědních oborů od archeologie až po geologii z Čech i Německa, dále pak několik partnerských měst a institucí.
Návštěvníci se rovněž mohli seznámit s nominací na zápis „Hornické kulturní krajiny Erzgebirge/Krušnohoří“ v rámci společného německo – českého návrhu na světový seznam UNESCO. Jeho součástí jsou také vybrané komponenty v Krupce. Součástí návrhu je totiž „Hornická kulturní krajina Krupka“, která v katastru Krupky zahrnuje například Městskou památkovou zónu Krupka spolu s kaplí sv. Wolfganga na Komáří vížce nebo štolou Starý Martin a další památky.
Kaple sv. Wolfganga bude pro návštěvníky otevřená od května až do konce října vždy v pátek a o víkendech. K dispozici jsou propagační materiály a průvodkyně, která je vždy připravena se všem návštěvníkům ochotně věnovat. Den sousedství tak opět ukázal, že státní hranice a jazyková různost nejsou překážkou k vzájemné spolupráci a porozumění.
Přidat komentář