Zámek v Duchcově představuje antiku

  •  

Nový prohlídkový okruh nazvaný Okouzleni antikou je od června přístupný návštěvníkům zámku Duchcov. Díky několika desítkám historických odlitků antických soch nabídne exkurzi do antiky,antického umění a mytologie.

Nová stálá expozice antické plastiky, otevřená v devíti místnostech zámku Duchcov díky spolupráci Národního památkového ústavu a Ústavu pro klasickou archeologii Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ilustruje sochařské umění antiky, ale také řeckou mytologii a reflexi antiky od renesance po současnost. „Expozice se zaměřuje ale i na kavalírské cesty české aristokracie do jižní Evropy, spojené s objevováním památek antického starověku, a fenomén antického sběratelství. Bývalý divadelní sál zámku připomene zase antické inspirace v barokním divadle,“ uvedla mluvčí památkářů Jana Hessová.

Více než sto odlitků antických soch, které tvoří jádro nové expozice, pochází ze sbírky antických odlitků Univerzity Karlovy v Praze, tvoří však jen malou součást souboru. Celá sbírka čítá 550 děl, mapujících vývoj řeckého a římského sochařství. Autentický výraz antických soch, charakterizovaný jejich barevnou povrchovou úpravou, ilustruje na výstavě polychromovaná plastika lukostřelce ze štítu chrámu Athény Afaie na ostrově Aigína, kde je součástí monumentální výzdoby s deseti postavami v téměř životní velikosti.

Další část výstavy se věnuje antické mytologii a jejím hrdinům, v sále bývalého zámeckého divadla jsou připomenuty antické inspirace projevující se v divadle a barokní opeře – doplní je rekonstrukce barokních divadelních kostýmů a divadelních rekvizit. Vystaveny jsou také originály antické keramiky s pohřební tematikou, historické cestovatelské potřeby, suvenýry z cest a dobové obrazy dokládající objevování antické kultury aristokracií.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*