Záchranářský vrtulník zatím zajistí DSA

  •  

Dosavadní provozovatel, společnost DSA, bude i nadále zajišťovat leteckou záchrannou službu v Ústeckém kraji. S ministerstvem se dohodla na dvouměsíčním dodatku, a to poté, co antimonopolní úřad zakázal podepsat smlouvu s vítězem tendru Air Transport Europe.

Opatření je dočasné, a tak to, kdo bude další čtyři roky létat pro leteckou záchranku v Ústeckém kraji, zůstává nejisté. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ministerstvu nařídil, aby zatím nepodepisovalo kontrakt s vítězem tendru, slovenskou společností Air Transport Europe.  Výsledek soutěže na severu Čech napadla akciová společnost DSA. Podle ní slovenský dopravce mohl nabídnout nejnižší cenu pouze proto, že jeho stroje nemají v Česku potřebnou certifikaci. Ta přitom byla přímo v zadávacích podmínkách tendru.

Současná smlouva na provoz letecké záchranky vyprší na konci letošního roku. DSA napadla výsledky u čtyř stanovišť, kde neuspěla. Sama má provozovat stanoviště v Hradci Králové a Liberci. Předběžné opatření naopak ÚOHS zamítl v případě jihlavského stanoviště. U dalších dvou jsou už podle Švandy podepsány smlouvy a úřad tam nezahájil ani správní řízení. „Ministerstvo s podpisem smlouvy musí počkat až do konečného rozhodnutí úřadu,“ potvrdil serveru Aktuálně.cz mluvčí ÚOHS Martin Švanda. Celá soutěž tak nabírá další zpoždění.

To, že od Nového roku nebude mít se záchrankou na severu Čech kdo létat, ale podle mluvčího ministerstva Ladislava Štichy nehrozí. „Máme předjednané s ministerstvem vnitra, že by v případě potřeby policejní vrtulníky létaly se záchranáři i na Ústecku,“ uvedl. Základna pražské letecké záchranky je na letišti v Ruzyni.

Doletový čas by se ale nijak podstatně prodloužit neměl, říká mluvčí pražský záchranné služby Dominik Horn: „Ústecký kraj pokrýváme už nyní během noci. Navíc pokud to budou mít k pacientovi blíž kolegové ze základny v Liberci nebo Plzni, poletí oni, “ dodává Horn s tím, že ministerstvo plán s pražskou záchrankou předem nekonzultovalo.

ČRO Sever


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*