Vyšla dvanáctá kniha teplické autorky Martiny Bittnerové

Foto: archiv MB
  •  

„Andělem nikdo z nás není“… tvrdí ústy jednoho z hrdinů, novináře Bartoše Bittnera, ve své knižní novince spisovatelka Martina Bittnerová. Publikace se stejnojmenným názvem, která má podtitul Blízcí Boženy Němcové a Karoliny Světlé, přináší sedm portrétů pozoruhodných osobností žijících v 19. století. A navíc se hlásí k 165. výročí vydání almanachu Máj, kdy ve dvou kapitolách o básnících R. Mayerovi a V. Hálkovi přibližuje složité okolnosti vzniku zmíněného almanachu. „Mám generaci Májovců opravdu moc ráda, a proto jsem si řadu let slibovala, že ještě o některých jejích představitelích napíšu,“ říká autorka Martina Bittnerová.

Kniha, ale také řeší otázky, zda byl Karel Havlíček Borovský zamilovaný do Boženy Němcové. Kolik dětí měla ve skutečnosti známá Viktorka z Babičky, a jak těžkou chorobou onemocněla? Co bránilo J. E. Helceletovi v tom, aby opětoval vášnivé city Boženy Němcové? Proč její vnuk skončil ve Slaném a kdo se tam o něj staral?

„Snažila jsem se rozluštit všechny záhady, na které se mě lidé v poslední dekádě často ptali. Tudíž jsem si sama prožila řadu dobrodružných výprav do neznáma. Výrazně mi v tom pomohl i rozvoj digitalizace archivů, protože bez matrik či pobytových přihlášek bych některé příběhy ani nedokončila. Přála bych si, aby kniha těšila čtenáře stejně jako mě, když jsem ji psala,“ dodává autorka.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*