VIDEO: Čtvrtstoletí od sametu

  •  

„Děje se spousta věci, které se nikomu nelíbí a mnohdy nás zastupují lidé, za které se stydíme. Celé to může svádět k tomu, abychom současnost a celou tu změnu degradovali. Nicméně přes všechny problémy je nemyslitelné si jen na chvíli představit, že by bylo lepší vrátit to, co tu bylo před 25 lety,“ takto hodnotí pětadvacetiletí svobody Petr Veselský, jedna z osobností, které organizovaly listopadové demonstrace v Teplicích.

Vždyť jak Tepličané vědí, Sametová revoluce fakticky začala právě u nich na ekologických demonstracích mezi 11. a 13. listopadem. Tisíce Tepličanů se tehdy vydaly do ulic, aby reagovaly na mnohonásobné překračování limitů emisí škodlivin v ovzduší. Impulsem jim byly plakáty, které ve městě vylepil šestnáctiletý mladík.

Zlost na režim, který dlouhé roky v přeneseném a na severu Čech i doslovném smyslu dusil obyvatele, tehdy vybuchla naplno. Jaké to tenkrát bylo, se můžete podívat na webu Ústavu pro studium totalitních režimů. Najdete tam nejen autentické záznamy policejních vysílaček, ale i estébácké kamery, která teplické ekologické demonstrace natáčela.

Podívejte se na video

Veronika Vrolíčková


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*