Veronika Hrabáková: Nehledejte hned v józe duchovno, batiku a vegetariánství

Foto: Milan Stryja
  •  

Náhodou se stala fotomodelkou. Na snímcích, které mohli obdivovat návštěvníci botanické zahrady, byla Veronika Hrabáková k vidění v jogínských pozicích obklopená místními přírodními kulisami. Jógu mají lidé spojenou spíš s duchovnem a meditací, ale podle teplické lektorky také likviduje následky dlouhodobého stresu, dokáže ulevit od bolestivé menstruace nebo nastartovat hubnutí.

Byla jste modelem na jógových fotografiích teplického fotografa Milana Stryjy. Jak jste se k tomu dostala?

Zhruba ke konci léta mě Milan oslovil na sociálních sítích a jak sám tvrdí, delší dobu hledal lektorku jógy na jógové focení. Myslím, že jsme si sedli i lidsky, a proto spolupráce funguje a vyústila – za mě až nečekaně – k výstavě.

Jak focení probíhalo?

Zhruba jsme se dohodli na lokalitě a jeli jsme pár fotek vyzkoušet. Mám pocit, že dvakrát nebo třikrát jsme fotili v podvečer, kdy jsme chtěli cíleně západ slunce. Ale kromě západu slunce vyšla i neskutečně krásně barevná obloha a červánky. Potom to chtělo celkem rychlost, protože ideální podmínky se světlem nevydrželi dlouho. To bylo na Milanovi, já opravdu focení nerozumím. Na focení jsme zatím vždycky byli jen my dva, což znamená žádný tým stylistů a osvětlovačů. Pro mě mají fotky kouzlo i proto, že někde trčí vlasy, je nahrnuté triko nebo že nemám kompletní make-up. Na výstavě se lidé také ptali, jak moc a jestli jsou fotky retušované. Nejsou. Milan si spíše hrál s barvami, kde někde něco vytáhl. Ale to by byla otázka pro něj.

Jak jste se vy osobně k józe dostala a jak dlouho se jí věnujete?

Když jsem byla na teplickém gymnáziu, chodily jsme samozřejmě s kamarádkami zkoušet různé aerobiky a skupinová cvičení. Zjistila jsem, že to pro mě nějak není to pravé ořechové. A pak se objevila lekce power jógy. To mi bylo osmnáct. Nikdo se mnou tenkrát nechtěl jít, a tak jsem vyrazila sama. A dobře jsem udělala. Chytlo mě to a už nepustilo. Dokonce jsem doma našla knihu André Van Lysebetha, podle které cvičil táta. Lektorka se z Teplic po chvíli odstěhovala a já šla na vysokou školu. Během vysoké školy v Českých Budějovicích a v Olomouci jsem chodila jógovat na různé lektory, styly. Až mi jednoho dne lektorka řekla, ať si udělám kurz. A ten jsem úspěšně ukončila v květnu 2011 a od té doby vedu lekce.

Dá se jógou zhubnout pár kilo nebo, co je jejím hlavním benefitem?

Jógou se dá zhubnout. Nebo zhubnout… spíš zformovat, zpevnit zevnitř. Posílit hluboké svaly. Nejde čekat zázraky po první hodině. A také záleží na stylu jógy. Po takové jin józe nezhubnete. Je to styl, kde jde o velké uvolnění celého těla a především svalstva, setrvání v pozicích, které jsou převážně vleže, vkleče. Benefitem jógy je uvědomění si sebe sama, svého těla, větší napojení se na sebe a na svůj dech. Člověk se naučí více pracovat se stresem a emocemi. Osobně si myslím, že je skvělé, že lidé k józe přijdou klidně jenom proto, že jim někdo řekl „je to dobrý na záda“. Nemusí hledat okamžitě duchovno, batiku, vegetariánství… To je asi zbytečný mýtus. Ono postupem času a samotnou praxí člověk sám dojde k různým věcem – úprava stravy, neřešení nebo nerozčilování se nad různými situacemi, víc je schopný věci prodýchat a pustit.

Pro mnohé začátečníky je jóga jen dalším cvičením. Máte vzkaz pro ty, kteří váhají s jógou začít?

Za roky své praxe jsem se naučila nikomu jógu nevnucovat a nesnažit se ji úplně vylíčit v tom nejbáječnějším světle. Kdo chce, k tomu dojde a jednoho dne se na podložce objeví z vlastní vůle. Ale ne proto, že ho přemluví kamarádka, která nechce jít sama na lekci, protože bude v daném kolektivu nová a nikdy to necvičila. Stejně tak pokud máte za sebou jednu lekci jógy a nesedlo vám to, zkuste jinou. Jiný styl, lektora, i to může dělat hodně. A jak jsem zmínila výše, někdo chce uvolnit záda. Ne hodinu sledovat tok energie po páteři. Přestože na tom není nic špatného a někoho to začne zajímat.

Je to pohyb opravdu pro každého? Nebo existují nějaká omezení?

Podle mě to je pohyb pro každého, pro každé tělo, pro každou mysl.  Jen určité obtíže, určitá omezení, zdravotní potíže mohou mít svá specifika, která ale jóga respektuje a dokáže hodně pozic přizpůsobit, například využitím pomůcek. Po internetu i kolují videa amerických mladých kluků, kteří ve válce přišli o nohy a dělají pozdravy slunci!

Přeci jen každý nemá čas docházet na pravidelné lekce. Doporučujete cvičit jógu doma s Youtube?

Současná doba přinesla a hodně rozšířila tuto možnost. Sama jsem v době lockdownu musela přejít na lekce online. A díky za tuto možnost. Na youtube je spousta skvělých lektorů a videí nebo přímo jógové platformy s různými lektory a lekcemi. Ale stejně tak najdete i horší kvalitu. Dá se pochytit spoustu ne úplně dobrých návyků a za sebe bych určitě doporučila čas od času zavítat na živou lekci. Ideálně kombinovat, protože obojí má své benefity.

Osobně jsem se setkala s několika názvy jógy a vlastně nevím, co si pod nimi představit. Prozradíte nám, jaké jsou jednotlivé rozdíly?

Já vždycky říkám, že střecha nebude střechovatější, ani prkno prknovatější (smích). Na všech stylech jógy se objevují ty stejné a obdobné pozice. Některé lekce jsou ale silovější, plynou v rytmu dechu (power jóga, ashtanga, vinyása jóga), jiné pomalejší s důrazem na setrvání v pozicích (hatha jóga), výše zmíněná jin jóga je styl, kde jdete pod svaly, uvolňujete fascie a šlachy, jde zde i o seznámení se sám se sebou. Protože si představte, že držíte v ne zcela pohodlné protahovací pozici třeba i deset minut, cítíte celou kyčel, chcete z té lekce utéct a ještě si to máte užít. Lyengar jóga je jóga s velkým využitím pomůcek a správným nastavením těla. Těhotenská jóga – opět skoro totožné pozice (ásany), ale s ohledem k rostoucímu bříšku. Hormonální jóga – striktně daná sestava zaměřená na hormonální systém. Ale ve všech se potkáte například s pozicí holubího krále.

Která z nich je nejvhodnější pro začátečníka?

Záleží… Člověk, sportovec, aktivní, zrychlený, stále v poklusu spíše vyhledá pro začátek třeba tu power jógu. Aby měl pocit, že se jen neválí po podložce. Nicméně časem třeba dojde k tomu, že hatha nebo jin jóga ho daleko víc přirozeně zklidní a dají mu duševně a pro hlavu mnohem víc. Osoba, lehká nadváha, bez pravidelnějšího pohybu bude z dynamičtější jógy spíš otrávená, protože nebude stíhat a zvládat.  Opravdu si to chce vyzkoušet, co konkrétně dané osobě sedne. Úplně začátečníky posílám u sebe ve studiu na ranní hodiny, kde se potkáte se všemi věkovými kategoriemi a lekce jsou sice pomalejší, ale dá se snáz rozkoukat, stíháte všechno a seznamujete se s jógovými pozicemi.

Jaké neduhy můžeme cvičením jógy odstranit?

Všechno možné, i když jóga není všelék. Je to prostředek ke zlepšení stavu těla i hlavy, ducha, chcete-li. Pracuje s celým pohybovým aparátem, rozhýbete záda, posílíte hluboký stabilizační systém, nastartujete metabolismus, naučíte se pracovat sama se sebou, celkově se tělo napřímí, hlava se zklidní.

Nesmím zapomenout na spojení jógy a dýchání. Jak vlastně správně dýchat při cvičení?

Tady by se hodila demonstrace a vyzkoušení, než popis nějaké dechové techniky. Dýchání je hlavním a nejdůležitějším prvkem v józe, v jakékoli hodině. Když nebudete během lekce dýchat, je to lehce promarněný čas. Ano, dýcháme všichni, ale velká většina z nás mělce nebo dech neřešíme, protože je to něco, co se děje automaticky, a proto tomu nevěnujeme pozornost. Na lekcích vás lektor na začátek většinou slovně navede na dech, provede a popíše plný jógový dech, což je základní dechová technika. Využíváte plíce, bránice pracuje, dýchá celý trup. Osobně v průběhu lekce třeba celkem často opakuji, ať klienti dýchaní, nezadržují dech, opakuji a opakuji. Dech je na tom všem to nejtěžší, pozice se jen přidá.

Co vlastně pro vás jóga znamená?

Pro mě se jóga stala životním stylem, stále je to můj koníček, ale také full-time práce a něco, bez čeho si neumím představit být. I když jsem nemocná a pár dní musím ležet a opravdu nejde fyzicky cvičit, kontrolovaně dýchám a jakmile to jde, dělám alespoň protahovací cviky, relaxační věci. Jóga mě baví a naplňuje mě pracovat s lidmi. Při online lekcích mi chyběl kontakt s lidmi. To, že reagujete hned na jejich potřeby, vidíte, co v danou chvíli jde a co zrovna ten den nelze, protože jsou lidé unavení. Bezprostřední reakce na onlinu nebo youtube nedostanete.

Je někdo vaším vzorem?

Prošla jsem velkým množstvím různých školení a workshopů jak u českých tak zahraničních lektorů. A od každého si vezmete něco. Něco, co se postupně spolu s vaší praxí seskládá a zapadne dohromady. Mě hodně ovlivnila lektorka Radka Holíková, dříve Janáková a její styl, Američanka Kathryn Budig, co se techniky týče, rozhodně u nás jogín jogínů Dalibor Štědronský, Katarina Mikulandová, Lucie Königová, Lenka Oravcová… Je jich spoustu a nerada bych na někoho zapomněla.

Kde vás můžeme potkat a čemu se aktuálně věnujete?

Potkat se můžeme primárně u mě ve studiu v Teplicích. Kde je na výběr z několika lekcí nejen se mnou. Ale mám stále i klientelu v Praze, kde jsem několik let bydlela, tam opět po covidové pauze jednou v týdnu dojíždím. Čemu se věnuji? Ono je toho vždycky poměrně dost, jelikož se plánují workshopy a akce ve studiu s externími lektory na celý rok nebo i na rok následující, řeším a plánuji tuzemské a zahraniční pobyty s klienty. A v neposlední řadě březnová akce Žijte jógu s lektory Vaškem Krejčíkem a Jakubem Šambergerem, které já osobně považuji za významné postavy v jógovém světě. A kteří v rámci těchto tour navštěvují několik měst po celé České republice. Tady v Teplicích je budu mít již potřetí. Za to jsem velmi vděčná.

Je jóga jediným vaším koníčkem nebo jak ráda trávíte volný čas?

Samozřejmě jsem ráda se svým synem, ať děláme skoro cokoli společně.  I když do hry Minecraft jsem se zatím nepustila (smích). A můj veliký koníček je zahrada. Mám ráda květiny a práce na zahradě je pro mě relaxace a určité uzemnění. Mám ráda lidi a práci s nimi, ale také to chce ticho a klid, a proto je zahrada moje určitá kompenzace a způsob meditace, bytí tady a teď. Mám ráda zvířata a od malička se doma vyskytoval nějaký pes. V současné době (již 12 let) fenka Jacka Russella Amála, takže procházky s ní. Nicméně už je to dáma v letech a procházky se dosti zkrátily a klouby jí je nedovolí.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*