V Krupce opravili historickou budovu

  •  

Krupka se pyšní nově opravenou historické budovou bývalé dívčí klášterní školy.

 
Objekt má velmi pestrou existenci a minulost. „V části areálu proběhla jeho obnova již dříve, po roce 1995, a v obnovených prostorách jeho jednoho křídla našla zázemí převážná část pracovníků městského úřadu v Krupce a později i zaměstnanců pobočky Úřadu práce v Teplicích“, řekl starosta Krupky Zdeněk Matouš.

Zbývající části budov byly v havarijním stavu v důsledku jejich celkové devastace posledními uživateli, kterými od roku 1968 až do svého odchodu z Československa byla okupační vojska Sovětského svazu. Přitom se jednalo o opravdu pozoruhodnou historickou památku v centru města, prakticky sousedící s největším, nejznámějším a nejcennějším církevním objektem v Krupce, bazilikou Panny Marie Sedmibolestné.

Potřebné přípravy probíhaly několik roků. Veškeré práce navíc musely být do všech detailů prováděné pod náročným a pečlivým dohledem odborníků na ochranu památek. Samotná právě dokončená rekonstrukce byla zahájena v červenci roku 2014. „Financováním se na realizaci v rozhodující míře podílel Regionální operační program regionu soudržnosti Severozápad celkovou dotací ve výši přes 47 milionů korun, zbývající podíl z celkových nákladů ve výši 55,5 milionů korun byl z rozpočtu města“, doplnil starosta Matouš.

V nových prostorách se zakrátko po doplnění vybavení otevřou jednak reprezentační místnosti města, dále důstojné a příjemné informační centrum Krupky, obřadní sály jak pro svatby, tak i pro další slavnostní příležitosti, ale i vnitřní klidové atrium. Zároveň se sem přemístí zbývající pracovníci městského úřadu, kteří dosud obývali budovu na jiné adrese Mariánského náměstí, a s nimi i celé vedení města Krupka. Nejširší veřejnost najde veškerá pracoviště městského úřadu i města v příštím roce už v jediném objektu, a přístup kamkoliv bude umožněný i vozíčkářům či osobám tělesně či pohybově znevýhodněným.

Celá obnova této významné kulturní památky je svým rozsahem a velikostí, ale i objemem vynaložených finančních prostředků zároveň největší investicí města na posledních 25 let. Její význam se navíc pozitivně promítne svoji přidanou hodnotou i do budoucnosti Krupky po jejím případném a kýženém zápisu do seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, o kterém bude rozhodnuto v červenci příštího roku v tureckém Istanbulu.

Rostislav Kadlec


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*