Tip na výlet: U Zabrušan bylo slovanské hradiště

  •  

Na okraji obce Zabrušany směrem na Všechlapy, nedaleko Teplic se kdysi nacházelo třídílné, raně středověké Hradiště, které bylo jedním z největších a nejvýznamnějších v oblasti mezi Českým středohořím a Krušnými horami. Areál byl osídlen již v pozdní době kamenné obyvatelstvem kultury s nálevkovitými poháry. Archeologicky bylo zjištěno i pozdější osídlení z doby halštatské.

Hradiště s výše popsaným opevněním zde však vzniklo patrně až v 9. století a bývá také dle určitých historických zpráv spojováno se sídlem knížete Vistracha. Vnitřní, dnes již málo patrný val byl původně sedm metrů širokou hradbou, která byla vybudována v kombinaci dřeva a hlíny s čelní stranou tvořenou z nasucho kladených kamenů. Před ní se nacházel příkop třináct metrů široký a čtyři metry hluboký. Velmi podobně bylo řešeno provedení prostředního, osm metrů širokého valu s příkopem na vnější straně.

Nejmohutnější však bylo vnější opevnění. Deset metrů široká hradba byla na rozdíl od předešlých dvou vybavena i na své vnitřní straně zdí z nasucho kladených kamenů. Také před touto hradbou se nacházel mohutný příkop. Dnes v těchto místech prochází silnice ze Zabrušan do Všechlap. Zaparkovat lze například na místní komunikaci v Zabrušanech před Kostelem svatých Šimona a Judy. Na náhorní plochu hradiště je vhodné vystoupat bočním svahem po polní cestě (ze směru od Obecního úřadu), na jejímž začátku je informační tabule.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*