Teplice vydávají brožuru pro arabské návštěvníky, chtějí tak předejít nedorozuměním

ilustr. foto
  •  

Lázeňští hosté z dalekých zemí tráví v Teplicích jen několik měsíců v roce. Hlavně z arabských států ale přijíždějí i s početnými rodinami. Neznají často naše zvyklosti a zákony a pak dochází k třenicím s místními obyvateli – třeba kvůli odpadkům na trávníku nebo rušení nočního klidu. Teplický magistrát chce problémům předcházet, a proto druhým rokem vydává informační brožuru v arabštině i s piktogramy. Hosté se v ní dočtou třeba to, že do bazénu si musí vzít plavky.

„Nikomu asi nevadí, jestli má na sobě malé plavky, plavecký neopren nebo má tělové plavky, který má materiál jako plavky. Jde spíš o to, aby nám arabské ženy nevstupovaly do bazénu v běžném oděvu, což se stává,“ vysvětluje náměstek teplického primátora Hynek Hanza z ODS.

V brožuře je i souhrn arabskými turisty často porušovaných dopravních předpisů – třeba zákaz vjezdu nebo povolené rychlosti. A nabízí také další informace.

Do bazénu jen v plavkách, informuje brožura arabské návštěvníky v Teplicích. Víc od Gabriely Hautvogelové

„Kde třeba mohou děti najít vyžití, ať už to jsou hřiště nebo volná prostranství, aby arabští návštěvníci nebyli natolik koncentrovaní v daném místě, kde to přináší problémy a střety s občany města,“ upozorňuje Hanza.

Brožuru mohou návštěvníci dostat ve své zemi od cestovních kanceláří, které lázeňské pobyty zprostředkovávají, mají ji v teplické Muslimské obci, lázeňských domech i na kuvajtské ambasádě.

Ve městě bude podle Hynka Hanzy opět působit interkulturní asistent – Syřan, který má české občanství a dlouhodobě tu žije. Osvědčil se už loni, třeba při společných hlídkách se strážníky.

Arabové se sdružují ve větších skupinách (archivní foto) - Foto: Gabriela Hauptvogelová
Arabové se sdružují ve větších skupinách (archivní foto) Foto: Gabriela Hauptvogelová

„Nejlepší je, když informaci sděluje arab arabovi, protože tam jsou odbourány neznalosti kultur a hlavně elementární důvěra toho, že je to člověk mně bližší,“ dodává.

Podobně loni působila také skupina muslimských obyvatel Teplic původem z arabských zemí. Uklízeli například s hosty odpadky v parku, vysvětlovali a vyvěšovali plakáty v arabštině. Loni i letos pořádali společenské dny pro Tepličany.

„Abychom se poznali, seznámili se navzájem, řekli si o problematice. Možná mnoho z našich spoluobčanů neznají muslima naživo,“ říká Abbas Jahaf.

Podle vedení města i městské policie se osvěta i asistent osvědčili. Jiný názor má Iva Procházková, která bydlí nedaleko Šanovského parku:

„Já si nemyslím, že by lázeňští hosté nevěděli, jak se u nás mají chovat. Myslím si, že u nich mají také televizi a zprávy o tom, jak to v Evropě chodí. Není to o povědomí, je to o vůli. Děláme chybu v tom, že jim ustupujeme a neustále udělujeme nějaké výjimky. Brzy si zvyknou na to, že po nich to právo nevymáháme.“

Ředitel městské policie Michal Chrdle odmítá, že by návštěvníkům strážníci měřili jiným metrem – pro všechny podle něj platí: poprvé domluva, podruhé pokuta.

Zdroj: Český rozhlas Sever, Gabriela Hauptvogelová


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*