Studenti gymnázia se zastali muslimské spolužačky

  •  

Studenti Gymnázia v Teplicích spustili kampaň na podporu spolužačky Eman Ghalebové. Ředitel školy ji odmítl vyloučit kvůli nošení šátku a údajné propagaci islámu, jak v mailech žádaly zhruba tři desítky pisatelů. Sedmnáctiletá Eman tak gymnazistkou zůstane.

Ředitel gymnázia Zdeněk Bergman nevidí důvod studentku vyhodit a nenávistné maily považuje za iracionální. „Tato dívka naopak působí velmi pozitivně u nás ve škole i mimo ni tady v Teplicích a přispívá ke klidnému soužití s arabskou komunitou, která tady je,“ říká.

Eman totiž loni začala mírnit vášně mezi místními a lázeňskými hosty z arabských států. Návštěvníkům vysvětlovala naše pravidla slušného soužití, učila je uklízet po sobě odpadky v parku a podobně.

Stanovisko k požadavkům na její vyloučení ředitel Bergman zveřejnil na svém facebookovém profilu. Odmítl i to, že by studentka nošením šátku propagovala islám. „Islám tady není nijak propagovaný. Výzvy k vyloučení studenty argumentovaly i tím, že je to proti školnímu řádu. Není,“ zdůrazňuje ředitel.

Eman Ghalebová je aktivní na sociálních sítích, kde mimo jiné vysvětluje své aktivity a obhajuje právo nosit hidžáb. Za podporu školy poděkovala, na facebooku k tomu mimo jiné napsala: „Co se týče mého šátku, není to pro mě náboženský symbol, ale věc, která je součástí mně a mé identity. Opakuji, že pokud by byl v Česku nějaký zákon nebo stačí rozhodnutí od vedení školy, které by zakazovalo zahalování ve škole, tak to budu respektovat. Do té doby budu na cestě svobody, které si vážím a myslím si, že je nejdůležitější věc pro člověka.“

Spolužačku podporuje i Parlament Gymnázia Teplice. Jeho předseda, patnáctiletý Tomáš Kučera, dnes odpoledne začne natáčet videovzkazy gymnazistů. „Chceme tím videem upozornit na to, že my studenti to vidíme jinak než aktivisté, kteří bombardují našeho ředitele. Chceme tím říct, že jsme s Eman v kontaktu, že víme, že je muslimka, ale že nám to nevadí. Že ji bereme takovou, jaká je, a že ji nevidíme jako nějakou hrozbu pro nás,“ vysvětluje.

Do konce týdne by studentské videovzkazy měly být na sociálních sítích. Už teď ale dostává Eman Ghalebová na podporu fotografie lidí s šátkem.

ČRO Sever/G. Hauptvogelová


  •  

1 komentář u Studenti gymnázia se zastali muslimské spolužačky

  1. Jsem na Vás pyšný. Vždy jsem se zastával slabších a často jsem na to i doplatil… Nikdy jsem to nelitoval. To, jak jste se zastali spolužačky mně dojalo až k slzám. Vaši rodiče můžou být hrdí. Vychovali z Vás velmi – velmi hodnotné, slušné a charakterní lidí. Taky nejsem Čech, ale Česká republika je můj druhý domov. Fandím českým sportovcům, pracují a žiju v Česku. I moje partnerka – životní láska je Česka (ale říká, že Moravačka). Jsem rád, že jsem tady a jsem šťastný, že tady žiju s lidma, jako jste Vy.

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*