Štíři a strašilky slaví úspěch

  •  

Výstava nazvaná Masožravci vs. vegetariáni aneb štíři a strašilky v botanické zaujala veřejnost a i v zimních měsících přilákala řadu návštěvníků. Není také divu – člověk málokdy přijde do styku, byť převážně pouze vizuálního, se strašilkami z druhé části planety Země a ještě méně pak se štíry, pouštními poutníky z Afriky či Arabského poloostrova. Štíři v populárních médiích často hrají roli zlověstné, nebezpečné havěti, která štípne například tak, že zaleze v noci do boty a nešťastník na něj nevědomky šlápne. Ba dokonce že štír agresivně a cíleně napadne člověka, protože se jednoduše nudí…

Nic nemůže být vzdálenějšího pravdě a tato osvěta veřejnosti, ukazující štíry a strašilky jako fascinující a úžasná zvířata, jimiž vskutku jsou a připomínají, že nejde o žádné vražedné netvory, nýbrž o velmi důležité, ba nezbytné členy svých ekosystémů a příklady téměř neuvěřitelného umění evoluce a adaptace, kdy se dokonale přizpůsobily oblastem svého života.

Toto je na oko patrné zvláště u strašilek, které jsme během čištění terárií několikrát i přes veškerou snahu o ostříží kontrolu málem „vyhodili“ v domnění, že jde o uschlou větvičku. Přesto jsou mezi strašilkami samotnými obrovské rozdíly napříč celým tímto hmyzím řádem – jak co do velikosti, tak i barvy, tvaru i typu toho, za co se maskují. Některé strašilky mají dokonce plně funkční křídla, ačkoliv většina z nich (naštěstí pro nás) nikoliv. To bychom se s naším rostlinným bohatstvím ve sklenících mohli brzy rozloučit. Štíři jsou naproti tomu neobyčejně životaschopní a odolní tvorové, kterých se nezbavíme ani po jejich ozáření (pro člověka) smrtelnou dávkou radioaktivního záření, ani po roce hladovění, ani po měsíci žíznění. Plně přizpůsobeni životu na poušti (ačkoliv ne všechny druhy štírů jsou pouštní, např. co do velikosti nejimpozantnějšími zástupci štírů v rámci této výstavy jsou štíři Heterometrus silenus – a ti se vyskytují v tropických deštných lesích jihovýchodní Asie), štíři přežijí opravdu ledascos.

„Máme velkou radost, že výstava zaznamenala takový úspěch. Osvěta dětí a veřejnosti je jedním z našich vůbec nejdůležitějších úkolů, byť se tentokrát trošku netradičně jedná o živočišnou říši. Příroda je ale komplexní, jedno souvisí s druhým, ekosystémy potřebuji každou svou jednotlivou součást k prosperitě celku i všech zúčastněných,“ konstatuje kurátor zahrady Jan Ptáček.

Ostatně zaměření se na živočichy není v případě Botanické zahrady Teplice až tak ojedinělé, jak by se na první pohled mohlo zdát; na začátku loňského roku 2023 uspořádala Botanická zahrada Teplice a Zoologická zahrada Ústí nad Labem společnou výstavu rezidentů zoologické zahrady nazvanou Znáte nás? u příležitosti podpisu společného memoranda o ochraně přírody a ještě předtím, na podzim roku 2022, společně s Arachnopark World veleúspěšnou výstavu sklípkanů, kterou zhlédla i tehdejší první dáma České republiky, paní Ivana Zemanová. Zahrada také ještě na začátek letošního podzimu chystá výstavu plazů.

„Od začátku výstavy zahradu navštívilo téměř 4 400 lidí. Ve srovnání s lednem roku 2023 máme letos o 61 % vyšší návštěvnost nežli ve stejném období vloni. Jsme velmi vděční našim partnerům a všem návštěvníkům za jejich podporu, zájem a touhu po poznání,“ doplňuje ředitel zahrady Petr Šíla.

A aby byl tento zážitek povýšen ještě o úroveň a smysl navíc, společnost Crickeaters si pro vás již tuto sobotu 17. února připravila na velmi netradiční gastronomický zážitek, konkrétně hmyzí hody. Připraveni budou červi, cvrčci i kobylky v různých chuťových variacích. Ochutnávka a prodej bude probíhat po celý den, respektive do vyprodání zásob. Tato gastronomická akce není jen zajímavostí jako takovou, nýbrž je plně v souladu s osvětovou a environmentalistickou funkcí botanických zahrad – nejenže se jedná o jídlo zdravé, ale především také ve srovnání s produkcí tradičních zdrojů živočišných bílkovin také velmi šetrné k životnímu prostředí.

„Ať patříte mezi milovníky hmyzu nebo se Vám při pohledu na larvu ježí vlasy, jste tu správně. Přijďte za námi a my Vám ukážeme, že není potřeba ničit si účes! Hmyz je skvělý a udržitelný zdroj bílkovin. Obsahuje jich velké množství, také mnoho železa, vápníku a všechny esenciální aminokyseliny. Jedná se o jídlo budoucnosti,“ láká firma Crickeaters.

Vyjma toho podobně jako tomu bylo v posledních několika týdnech, také v sobotu 17. a 24. února nás v čase 10:00–12:00 čekají veřejné přednášky a ukázky štírů a strašilek z úst vystavovatele, pana Petra Haberlanda, který zároveň v děčínské zoo pracuje jako vrchní chovatel. Jedna přednáška má cca 30 minut a začátek je vždy v celou a v půl (tj. 10:00–10:30, 10:30–11:00, 11:00–11:30, 11:30–12:00).

Výstava probíhá do 25. února ve spolupráci s chovatelem Petrem Haberlandem, Zoologickou zahradou Děčín, Zoologickou zahradou Ústí nad Labem a firmou Repti Planet a je ke zhlédnutí ve foyer skleníku Tropicana v rámci stadnardní prohlídkové trasy zahrady.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*