Startují kotlíkové dotace, žádat se bude elektronicky a přes speciální odkaz

  •  

Už v úterý 31. října bude možné zaslat žádost o příspěvek na nový kotel či tepelné čerpadlo. Celkem o 156 milionů korun mohou obyvatelé žádat pouze elektronicky.

Krajský úřad připravil pro žadatele i přímý odkaz na žádost. Po rozkliknutí odkazu se tak dostane žadatel přímo k vyplňování formuláře. Právě pro očekávaný velký počet zaslaných žádostí v prvních hodinách po zahájení bude pro žadatele i zjednodušen přístup k formuláři přímo z hlavní webové stránky Ústeckého kraje. Kraj tak chce eliminovat možné komplikace s vysokým počtem vstupů na webové stránky.

„Celkově by v našem kraji mělo být vyměněno 1 683 kotlů. Na nový zdroj tepla může domácnost získat až 127 500 Kč. Elektronickou žádost je možné předvyplnit již v těchto dnech a 31. října pak odeslat. Příjem startuje přesně v 10:00 hodin a bude možné je podávat až do konce ledna 2018. V případě, že budou do této doby vyčerpány finanční prostředky, bude příjem žádostí ukončen dříve. Další novinkou je také, že nebude podpořena výměna za nový kotel výhradně na uhlí,“ říká mluvčí kraje Lucie Dosedělová.

Jde již o pátou výzvu vyhlášenou Ústeckým krajem. V minulých letech šlo na výměnu kotlů více než 200 milionů korun. Žadatelé nejčastěji volili kombinovaný kotel, tedy na uhlí i biomasu. Velký zájem byl také o tepelné čerpadlo.

„V aktuální výzvě není již vyžadováno provádění mikroenergetických opatření a ani dokládání Průkazů energetické náročnosti budov (PENB). A bude možná pouze výměna stávajících kotlů na tuhá paliva výhradně 1. a 2. emisní třídy. V rámci poslední vyhlášené výzvy letos na jaře bylo za pouhých 52 hodin vyčerpáno celkem 21 milionů korun. V této výzvě bylo možné žádat o dotace na výměnu zastaralých zdrojů tepla s ručním přikládáním v rodinných domech za kotle umožňující spalovat pouze biomasu nebo na instalaci tepelného čerpadla,“ doplňuje mluvčí Ústeckého kraje.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*