Salesiánské středisko v Teplicích slaví narozeniny svého jmenovce a patrona

  •  

Právě před 110 lety se v malé valašské obci Francova Lhota narodil Štěpán Trochta (26. 3. 1905 – 6. 4. 1974), litoměřický biskup a kardinál, jehož jméno nese teplické Salesiánské středisko Štěpána Trochty – dům dětí mládeže.

Středisko si výročí svého patrona připomíná celý březen. „V rámci oslav jsme s dětmi v našem trnovanském středisku namalovali na zeď portét Štěpána Trochty, který je zasazen do jeho biskupského znaku ze 110 cihliček. Číslovka ilustruje výročí narození a cihličky skutečnost, že Štěpán Trochta za svého života vybudoval salesiánské domy v Praze a Ostravě,“ uvedla k dnešnímu výročí ředitelka teplického salesiánského střediska Vendulka Drobná.

Důvody, proč se salesiánské středisko jmenuje po Štěpánovi Trochtovi, popisuje ředitelka střediska Vendulka Drobná jednoduše: „Jsme salesiánské středisko a Štěpán Trochta byl salesiánem, významnou osobou nejen salesiánské rodiny, ale také celého našeho národa. Navíc významně působil v našem regionu, neboť Teplice patřily a stále patří do litoměřické diecéze, kde byl biskupem.“

Salesiáni se věnují výchově mládeže po celém světě. Teplické středisko se věnuje především jinak neorganizované mládeži, která mívá také výchovné problémy. Nabízí volnočasové aktivity, doučování, nízkoprahový klub, ale také předškolní vzdělávání pro nejmenší a sociálně aktivizační služby. Letošní školní rok středisko navštěvuje celkem 380 dětí.

Rostislav Kadlec


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*