Řidiči, zkontrolujte si zrak, radí odborníci

  •  

Neobvyklou kontrolu uspořádali policisté na severu Čech. V Brné na Ústecku stavěli řidiče a nabídli jim kontrolu zraku pod dohledem odborníka. Mnozí z řidičů měli problémy, o kterých neměli ani potuchy. A to nejen ti seniorského věku.

Podle mluvčí policie Šárky Poláčkové jde o jedinou akci svého druhu na severu Čech. Policisté spolu s Besipem a Mezinárodním sdružením optiků chtějí ukázat, jak vady zraku mohou být nebezpečné. Podle odborníků stojí za mnoha dopravními nehodami, ale přesná statistika neexistuje, jelikož viníkům nehod zrak nikdo nekontroluje,

„V podzimním období je zrak v provozu velmi důležitý. Mnoho řidičů jistě ví, jak jsou špatně vidět třeba chodci, když přichází šero,“ uvedl Jan Pechout z krajské pobočky Besip.

Podle Dany Bartůňkové ze sdružení optiků vůbec nejde o to, jak řidiči špatně vidí na blízko nebo na dálku, protože to většinou korigují brýlemi. „Vyšetření je zaměřené na jiné problémy, které jsou nebezpečné a běžná kontrola u optika je neodhalí. Zjišťujeme vady například v periferním a prostorovém vidění, šeroslepost nebo barvocit,“ vysvětlila. Například periferní vidění podle ní může stát za nehodami, kdy si řidič nevšimne nějakého pohybu po straně automobilu.

Problémy se zrakem prý nejsou jen doménou seniorů. Vyšetření ukazují, že jejich počet začíná prudce narůstat již po třicítce. „Řadu problémů přitom lze odstranit speciálními brýlemi určenými pro řízení auta,“ dodala Bartůňková.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*