Revoluční vakuum posouvá domy do jiné dimenze

  •  

Na trhu se stavebním sklem je teplický sklářský koncern AGC Flat Glass Czech jako ryba ve vodě. Už desítky let sází na nejmodernější trendy a technologie, které výrobu skla posunuly do jiné dimenze. Revolučním počinem, který vzešel z inovativní dílny sklárny, je vakuové izolační sklo Fineo. Je tenké, má mimořádné tepelněizolační vlastnosti i vynikající světelnou prostupnost. Podle manažerky oddělení pro stavební a interiérové projekty sklářského gigantu AGC Marcely Antlové je rovněž přátelské k životnímu prostředí a stoprocentně recyklovatelné.

Izolační skla nejsou úplnou novinkou. V čem je Fineo revoluční?

V AGC jsme společně s firmou Panasonic vyvinuli výrobek, který splňuje současné požadavky na tepelnou izolaci, prostup světla a lepší ekologické parametry.

V čem konkrétně je nové sklo jiné?

Jde o vakuové izolační sklo, které je tvořeno dvěma tabulemi. Tloušťka každé může být pouze 3 mm až 6 mm. Jedna z nich je opatřena tepelněizolačním nebo protislunečním povlakem a mezi tabulemi je 0,1 mm vzduchoprázdného prostoru. Vakuum jako dokonalý izolant nahrazuje inertní plyny uvnitř dutiny. Mezi tabulemi jsou drobné opěrné body, které zabraňují tomu, aby se tabule v meziprostoru dotýkaly, ale při použití v okně je okem prakticky nevnímáte. Fineo je čtyřikrát až pětkrát tenčí a až o třetinu lehčí než izolační trojsklo.

Takže kouzlo je v tom, že je tenčí?

Nejen v tom. Nabízí stejně vynikající energetické parametry jako izolační trojsklo, což může pomoci ke snížení spotřeby energie. Díky obrovskému pokroku v technologii výroby vakuového skla nemá již tento jedinečný produkt viditelný sací port (potřebný k vytvoření vakua mezi tabulemi při výrobě), který snižoval estetiku zasklení. Spoje na hranách jsou výjimečně tenké. Řemeslníci ocení právě štíhlost zasklení a jednoduchost instalace, která může být provedena do okenních lišt nebo tmelením.

A jaké výhody má použití tohoto skla pro samotné uživatele?

Pokud použijete vakuové sklo při rekonstrukci nebo v nové výstavbě, zjistíte, že má celou řadu výhod. Třeba akustické parametry jsou dokonce lepší než u běžných trojskel. Pokud jde o světelnou prostupnost, ve srovnání s izolačním trojsklem dostanete do interiéru o 15 procent více přirozeného světla. Nemusíte tolik využívat umělé osvětlení a navíc je prokázáno, že dostatek přirozeného světla má pozitivní vliv na lidský organizmus.

Dá se Fineo použít i k zasklení střešních oken?

Málokdo z laiků ví, že náklonem běžného izolačního skla se jeho tepelněizolační vlastnosti, tzv. „účko“, mění k horšímu. V případě vakuového zasklení není tento parametr závislý na sklonu, a tak je sklo ideální volbou pro šikmé střešní zasklení.

Mohou lidé sklo použít i při rekonstrukcích, aniž by bylo nutné mít nové rámy?

Samozřejmě mohou. Záleží na výběru složení. Ale ano, obecně, jsou-li rámy v dobré kondici, bez problémů můžete Fineo zasadit do stávajících rámů původně určených pro jednoduché sklo nebo dvojskla první generace.

Pro jaké stavby obecně je vaše revoluční sklo určeno?

V podstatě pro jakékoliv. Použít jej můžete při rekonstrukci i při nové výstavbě komerčních i rodinných domů. Například, v českém prostředí existuje mnoho staveb s kastlovými nebo špaletovými okny, která nesplňují současné požadavky na prostup tepla. V teplých měsících z nich sálá teplo dovnitř místnosti a v zimě jsou místem výrazných tepelných ztrát. Vakuové sklo poskytuje majitelům řešení.

A hodí se třeba pro historické stavby v centrech měst?

Nejenže hodí, ale vakuové sklo je přímo ideálním řešením pro zachování autenticity historických fasád. Fineo totiž může respektovat původní vzhled oken instalovaných od osmdesátých let 19. století do šedesátých let 20. století. Majitelé budov pod památkovou ochranou, kde je kladen důraz na původní vzhled, mají možnost využít jeho předností. Naše škála obsahuje i variantu, která vzhledem odpovídá sklu z dřívější výroby taženého či foukaného tabulového skla, tj. před zavedením metody plavení. Díky subtilnosti zasklení se mohou investoři vyhnout nákladné renovaci, která by zahrnovala repliku rámů, včetně speciálního odolného kování určeného pro zátěž izolačními dvojskly či trojskly.

Vaše revoluční sklo je přátelské k životnímu prostředí. Jak přesně?

Hned v několika směrech. Závod v belgickém Lodelinsart, kde se Fineo vyrábí, využívá solární energii, což je v souladu s naší politikou udržitelnosti. Fineo je díky svému jedinečnému profilu plně a snadno recyklovatelné, na rozdíl od izolačních dvojskel a trojskel, která obsahují rámečky a lepidla. Díky tomu, že je tenké a lehké, se snižují náklady na přepravu. A konečně, samotné používání tohoto skla v budovách přispívá k nižším spotřebám energií na vytápění, větrání i svícení. Proto ho preferují firmy a klienti, kterým záleží na vlastní uhlíkové stopě a chovají se ekologicky.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*