Oprava Kozí dráhy v nedohlednu. Správa železnic vyhlásila výluku

  •  

Ani v letošním roce nemůžou cestující počítat s tím, že by se svezli po celém úseku oblíbené Kozí dráhy. A to i přes to, že se vedení Ústeckého kraje tuto trať snaží oživit dlouhodobě. Její provozuschopnost by měla zajistit Správa železnic, která už před časem opravila část trati z Děčína do Telnice. Další rekonstrukci se však vyhýbá, místo toho zažádala o celoroční výluku.

„Ústecký kraj svůj zájem na zajištění dopravní obslužnosti veřejnou drážní osobní dopravou na celém úseku dráhy Děčín – Telnice – Jeníkov – Oldřichov opakovaně vyjadřuje. Tento zájem se promítá i v platném dopravním plánu. Přesto však v současné době nelze brzké zajištění provozuschopnosti dráhy v celém jejím úseku očekávat,“ vysvětluje mluvčí kraje Magdalena Fraňková a dodává, že pro letošní rok byla Správou železnic opakovaně na úseku dráhy Telnice – Oldřichov vyhlášena výluka, jejímž účelem má být provedení opravných prací z důvodu zjištěných krádeží svrškového materiálu a součástí mostních objektů.

Na chátrající část Kozí dráhy vlaky nevyjedou

Vlaky se na Kozí dráhu vrátí zase na začátku turistické sezony. S největší pravděpodobností ale nedojedou stále dál než do Telnice.  Že je o trať mezi cestujícími zájem potvrzuje průzkum. Na základě dat se denně průměrně svezlo sto čtyřicet cestujících. O zprovoznění mají zájem i města a obce podél trati. Jedním z nich je Krupka na Teplicku, ktera je od roku od roku 2019 na seznamu Světového dědictví UNESCO. „Obnovení provozu na této trati by významně přispělo k posílení turistického ruchu v našem městě. Umožnilo by turistům využít další přístupovou trasu k památkám UNESCO v Hornické kulturní krajině Krupka,“ říká mluvčí města Pavel Přibyl s tím, že tato dráha má na území města hned čtyři zastávky. „Kromě toho, že umožňuje spojení mezi částmi Vrchoslav – Krupka Město – Bohosudov – Unčín, tak zastávka Bohosudov je výchozím místem k nástupu na technickou kulturní památku lanovou dráhu a zastávka Krupka Město je výchozím místem pro vstup do Městské památkové zóny – Husitská ulice nebo opačně – dráha se tedy může stát rychlou spojnicí mezi touto památkovou zónou a zastávkou Bohosudov. Vše je součástí Hornické kulturní krajiny Krupka.

Na Kozí dráze skončil pravidelný provoz v prosinci 2007. Krajský úřad přestal objednávat spoje, aby nemusel Českým drahám dorovnávat ztrátu. Naposledy se po dráze víkendový spoj projel v roce 2015. V roce 2022 se na ni provoz ale vrátil. Pro turisty od dubna do října. Ti ale dojedou jen z Děčína do Telnice. Dál je trať stále nefunkční.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*