Na Teplicku si připomněli válečné veterány

  •  

Každý rok se u příležitosti Dne veteránů sejdou v Krupce na místním hřbitově u pomníku obětí 1. světové války zástupci města, veřejnosti, církve i vojáci, aby si připomněli památku padlých.

Den válečných veteránů je tradičně 11. listopadu v den, kdy v roce 1918 bylo u francouzského města Compiègne podepsáno příměří mezi Spojenci a Německem a de facto skončila první světová válka. „Nezapomínejme na oběti a hrůzy válek 20. století, které jsou také pro dnešní generaci velkou výstrahou, abychom neopakovali chyby minulosti“, řekl starosta Krupky Zdeněk Matouš.

V roce 2008 začali pracovníci města Krupka shromažďovat jména padlých vojáků 1. světové války, která byla podkladem pro realizaci pomníku na místním hřbitově věnované památce válečných obětí z Krupky a okolních obcí. Zdrojů pro vytvoření seznamu jmen bylo několik, ale především se jednalo o pamětní desky se jmény umístěné v současné kapli sv. Wolfganga, doplněné ze seznamu pamětníka 1. sv. války Petera Reinerta.

Další jména se pak podařilo získat opisem z podstavce bývalého pomníku umístěného na bohosudovském hřbitově a z přehledu Českoslovenští legionáři 1914 – 1920, rodáci a občané okresu Teplice, které poskytl již zesnulý legionář a občan Krupky Josef Hasinec. Velmi důležitým zdrojem pak byly údaje získané z Ústředního vojenského archivu v Praze. Nový památník obětem 1. světové války, který zhotovil místní sochař a malíř Pavel Karták, byl na krupském hřbitově odhalen v roce 2010.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*