Již potřetí na Adventní koncert s Ústeckým krajem

  •  

Předvánoční atmosféru každoročně zpříjemní mnoho kulturních a společenských akcí, mezi nimi má již nezastupitelné místo Adventní koncert Ústeckého kraje. S myšlenkou společného setkání obyvatel regionu včetně významných osobností veřejného života nad koncertem přijali záštitu hejtman Ústeckého kraje a biskup Diecéze litoměřické. 27. 11., o první adventní neděli, jsou všichni zájemci srdečně zváni do krásných prostor oseckého kláštera, kde v 17 hodin začne koncert Collegia hortensis.

Na tento soubor nepadla volba náhodou. Collegium hortensis patří mezi nejvýraznější hudební tělesa v regionu. Je to dáno především nevšední dramaturgií, zaměřenou na historickou i soudobou hudbu skladatelů severozápadních Čech. Tyto skladby pravidelně představuje publiku v Ústeckém kraji, ale na jejich kvality často upozorňuje i v zahraničí na svých koncertních cestách. Například letos se Collegium hortensis představilo v Římě a Vatikánu, kde kromě několika koncertů doprovázelo jako první český hudební soubor v historii mši sv. v bazilice sv. Petra. Kromě kvalitních skladeb regionálních autorů soubor často potěší publikum klasickými perlami sborového a orchestrálního repertoáru.

Právě takto vyváženou kombinaci nabídne i návštěvníkům Adventního koncertu Ústeckého kraje. Ti se mohou těšit na známé skladby W. A. Mozarta, J. S. Bacha nebo G. F. Händela, ale také na celou řadu výjimečných skladeb, které vznikly pod Krušnými horami. Bude to několik částí z působivého oratoria Saul, které zkomponoval mnich oseckého kláštera Jakob Trautzl. Z jeho pera pochází i adventní skladba Rorate coeli, kterou návštěvníci koncertu uslyší jako první po dvou staletích, která strávila zapomenuta v klášterním archivu.

Program zpestří stejně stará kompozice J. M. Wolframa, teplického starosty, jehož opery ve své době uchvacovaly Evropu. Představí se ale i soudobí skladatelé. Sbormistr Collegia hortensis Matouš Pavlis pro koncert připravil premiéru své nové kantáty a umělecký vedoucí a dirigent souboru Jan Zástěra zase uvede své skladby zkomponované pro Vatikán.

inzertadventa4coll


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*