Hasiči v Krupce mají nové muzeum

  •  

V Krupce v pátek slavnostně otevřeli nové prostory Hasičského muzeum.

To původní fungovalo od roku 1973, ale v posledních letech již neměli místní hasiči na nashromážděné exponáty dostatek místa. Město Krupka nakonec připravilo projekt s názvem Přestavba bývalé fary na hasičské muzeum a získalo na něj evropskou dotaci.

V červenci letošního roku byla stavba hotová a hasiči sem začali stěhovat exponáty. „Splnil se nám velký sem. Muzeum byla vždy naše touha,“ řekl Herbert Barták z SHD Krupka. Ocenil, co radnice pro muzeum udělala

Současný objekt má plochu 400 metrů čtverečních. Jsou na nich mnohé unikáty. Třeba část vůbec první hasičské stříkačky z roku 1802, čtyřkolová koněspřežná stříkačka a dvoukolové ruční stříkačky z počátku 20. století nebo světová rarita – motorová stříkačka značky Flader s pěnotvorným příslušenstvím. Z písemností je zde vystaven originál Požárního řádu horního města Krupka z roku 1793 a soubor výročních skupinových fotografií členů SDH od roku 1875 do současnosti. Jedinečná je rovněž sbírka hasičských přileb jak zásahových tak i slavnostních a unikátní jsou také trhací háky z konce 19. století, které nesou autentické stopy po požáru.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*