FOTO: Kampaň Ruce na prsa zahájila v Teplicích vicemiss Andrea Kloboučková

  •  

Jak se provádí samovyšetření prsu, si mohou až do 25. května vyzkoušet ženy a dívky v teplickém obchodním centru Olympia. Akce probíhá v rámci celostátní kampaně Ruce na prsa a organizuje ji Dialog Jessenius.

Jednou z prvních žen, která prošla odbornou instruktáží, byla v Teplicích žijící modelka Andrea Kloboučková. Tu na otevření kontaktního centra, 13. května, doprovodil její manžel, hokejista Jan Klobouček.

Na speciálním fantomu si zájemkyně vyzkouší nejen, jak se samovyšetření provádí, ale také jak poznat, když se v prsu nachází něco, co tam nepatří. „Při loňských návštěvách v obchodních centrech ve velkých městech využilo možnosti vyzkoušet si samovyšetření už více než 1100 žen, z nichž třetina přišla do centra cíleně právě na náš stánek,“ uvádí ředitelka Dialogu Jessenius, organizace,  Michaela Tůmová a doplňuje: „Ženy vítají hlavně možnost získat pohmatovou zkušenost, aby věděly jaký útvar v prsu hledat, a také informace, kam se v případě nálezu obrátit pro pomoc.“ Ženy mohou kontaktní místo navštívit denně od 11 do 19 hodin.

Rakovina prsu je u nás v současné době nejčastějším zhoubným onemocněním žen. V ČR žije 72 000 žen s touto diagnózou a každý rok jich přibývá skoro o 7 000. „Úspěšnost léčby je přitom při včasné diagnóze daleko lepší a léčba méně zatěžující,“ uvádí přední česká onkoložka docentka Petra Tesařová a dodává: „Stačí opravdu málo, aby se běžnou a pravidelnou součástí péče o naše tělo stalo každý měsíc samovyšetření prsů, které může zachránit život.“

 

 

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*