FOTO: Proběhl další Den pro kamiony

  •  

Na 78. km dálnice D8 proběhl už po jedenácté „Den pro kamiony“. Řidiči kamionové a autobusové dopravy si můžou vyzkoušet simulaci nárazu a přetočení kabiny vozu.

„Spousta řidičů kamionů poutání bezpečnostními pásy stále podceňuje a mylně se domnívá, že ve velkých vozech je zapnutý bezpečnostní pás naprostou zbytečností. K vyvrácení tohoto mýtu byly na místě k dispozici dva simulátory – „simulátor nárazu“, kde si řidiči mohli ověřit, jaké síly působí na jejich tělo i při nárazu v malých rychlostech, a otočný simulátor kamionu, který byl poskytnut německým DVR – German Road Safety Council,“ vysvětluje policejní mluvčí Alena Bartošová s tím, že o simulátor, ve kterém mohli zájemci zažít pocity při převrácení nákladního vozidla, byl stejně jako v minulých letech velký zájem. V otočném simulátoru si řidiči zároveň vyzkoušeli, co mohou v kabině vozu způsobit nezajištěné předměty.

Řidičům se věnovali policisté z dálničního oddělení Policie ČR Řehlovice. Důležitost poutání na místě s řidiči kamionů probíral dopravní expert Jan Pechout. Nejen s policisty, ale i s dalšími odborníky mohli řidiči probrat otázky týkající se například předpisů pro nákladní dopravu, nebo přepravu nebezpečných nákladů apod. Pro německé řidiče byli k dispozici policisté z Policejního ředitelství Drážďany.

„K dispozici byly také speciální brýle simulující určité promile alkoholu v krvi a stav po požití marihuany. Na místě byli také zdravotníci, pod jejichž dohledem si řidiči mohli vyzkoušet poskytnutí první pomoci. Ani letos nechyběli hasiči z Petrovic, kteří kromě ukázek své techniky kontrolovali zájemcům hasicí přístroje,“ popisuje dále policejní mluvčí.

Řidiči si mohli prohlédnout nebo se i posadit za volant závodního Trucku Renault konstruktérského týmu MKR Adventure, která absolvoval Rally Dakar a rally Hedvábná stezka. A to vše i s odborným výkladem konstruktéra týmu.

Během akce policisté zastavili celkem 104 vozidel, z nichž bylo 83 nákladních, 39 českých a  44 z Evropské unie a 1 český autobus. „Nezapnuté bezpečnostní pásy zaznamenali policisté zhruba u třetiny osádek, velké množství řidičů mělo na čelním skle věci, které bránily ve výhledu, a v kabině volně položené předměty, které by je v případě nehody mohly ohrozit. Někteří z řidičů se plně nevěnovali řízení a za jízdy telefonovali. Na místě policisté uložili pokuty v celkové výši 10 200 korun,“ uzavírá Alena Bartošová.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*