Firmy chtějí těžit u Cínovce lithium

  •  

Těžební společnosti uvažují o obnovení těžby na Cínovci. V této lokalitě Krušných hor se totiž nacházejí jedny z největších zásob lithia na světě, o které má moderní průmysl eminentní zájem. Je součástí moderních akumulátorů.

Podle starosty Dubí Petra Pípala jsou ve hře dva projekty. Zatím ale ani jeden není ve stavu, že by měl v příštích týdnech začít. „Město se proti těžbě nestaví. Ale naším požadavkem je, aby byla dodržena řada přísných podmínek,“ uvedl starosta. První, menší projekt se týká takzvané Cínovecké deponie, kde jsou na bývalém odkališti uložené písky. V nich je lithium obsažené. Plavením písku by se dala surovina oddělit a využít v průmyslu. O projektu se mluví již minimálně sedm let. V dubnu zastupitelstvo Dubí projednalo i stanovení dobývacího prostoru. „Projekt omezuje podmínky EIA, protože je na hranici chráněného území. Investoři vše zvažují ekonomicky,“ uvedl starosta.

Druhým záměrem je vlastní těžba. Projekt je zatím v začátcích, probíhají zde teprve průzkumné vrty. Do života obyvatel Cínovce by nejspíše příliš nezasáhl, protože vlastní těžba a technologie by byla ukryta v již existujících štolách. Vytěženou rudu by pak lanovka dopravovala k železnici. „Příprava tohoto projektu si ale vyžádá ještě několik let,“ řekl starosta.


  •  

1 komentář z Firmy chtějí těžit u Cínovce lithium

  1. hm, a ke který železnici? do úvraťový stanice Dubí? to by mohlo zvýšit atraktivitu moldavský tratě, byť na větvi do Oldřichova
    nebo delší lanovkou do úseku kozí dráhy Lesní brána-Novosedlice-Krupka?

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*