Do botanické na sbírku lomikamenů

  •  

V zázemí Botanické zahrady Teplice rozkvetla sbírka lomikamenů, která patří mezi jedny z nejoblíbenějších a nejkrásnější u pěstitelů skalniček. „V minulém roce jsme od soukromé pěstitelky získaly rozsáhlou sbírku 125 kultivarů rodu lomikamen. Ty rozkvétají v březnu a dubnu, a pro pěstování vyžadují severní stanoviště, kde tolik nesvítí slunce, mírné vlhko, ale zároveň dobré odvodnění“ říká kurátor Jan Ptáček s tím, že vzhledem k uvedeným pěstebním nárokům lomikamenů se jako vhodné umístění jeví skalničkový skleník, kde je možné regulovat teplotní i vlhkostní režim ku spokojenosti rostlin.

Skalničkový skleník letos vstupuje již do své druhé návštěvnické sezóny a odborný personál zahrady připravuje nové jmenovky a dosadbu rostlin. Podle evidence se v něm pěstuje na 435 druhů horských rostlin. Lomikameny jsou rozmístěny v zadní části věnující se horám Asie a Evropy.

„Na naší botanickou zahradu se neustále obracejí lidé s nabídkou rostlin, které jim přerostly hlavu a nevlezou se jim do bytu. Bohužel si neuvědomují, že botanická zahrada není záchranné centrum obyčejných pokojovek a nemůžeme tak vyhovět jejich žádosti. Proto jsme rádi, kdy se na nás obrátí téměř profesionální pěstitelé, kteří jsou nuceni zrušit z různých důvodů své sbírky, které jsou často stejně hodnotné jako ty v botanických zahradách,“ vysvětluje ředitel Petr Šíla.

Stejně aktivní jsou i lidé, kteří se botanické zahrady ptají na prodej rostlin a možnost získat semena či řízky. „Lidé si musí uvědomit, že botanické zahrady nefungují jako prodejní centra rostlin. Nemáme na to personální, ani pěstební kapacity. A těžko se můžeme rovnat velkým firmám zabývajícími se prodejem semen a živých rostlin – naše ceny by tak musely být dvojnásobné“ dodává Šíla.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*