Červená nafta je stále v kurzu

  •  

Téměř dva tisíce litrů topného oleje lidově nazývaného „červená nafta“ zajistili v posledních dnech ústečtí celníci ve spolupráci s německými kolegy při kontrolní akci.

Celníci prováděli kontrolní činnost na dálnici D8 u obce Varvažov na Ústecku. Ráno kolem šesté hodiny zastavili ke kontrole dodávkové vozidlo značky Peugeot, v jehož nákladovém prostoru objevili pět 200 litrových sudů plných kapaliny s červeným nádechem se zápachem nafty. Úspěšní byli i o pár hodin později, když vytipovali ke kontrole dodávku značky Mercedes-Benz. Její řidič převážel v nákladovém prostoru 600 litrů zmíněného topného oleje ve třech sudech.

Oba řidiči vypověděli, že si topný olej „Heizoel EL“ vezou z Německa, nebyli však schopni předložit doklady prokazující zdanění vybraných výrobků podle zákona o spotřebních daních. Celníci odebrali ze sudů vzorky a odhalené množství 1600 litrů minerálního oleje v hodnotě bezmála 30 tisíc korun zajistili.

„Červená nafta“ je určena výhradně pro výrobu tepla, z důvodu nižší ceny je však u nás podvodně používána pro pohon motorových vozidel. Pokud kontrolovaní řidiči neprokáží řádné zdanění přepravovaného topného oleje na území České republiky, celníci vyměří spotřební daň, která činí 10,95 korun za litr, a zajištěný topný olej propadne ve prospěch státu. Případný daňový únik vyčíslili celníci na 17 510 korun.

Celní správa se na kontroly přeprav topných olejů stále zaměřuje. Od začátku roku odhalily hlídky mobilního dohledu ústeckých celníků pět případů nelegálních přeprav minerálních olejů a zajistily 3 363 litrů červené nafty v hodnotě téměř 64 tisíc korun.

Loni se ústeckým celníkům podařilo odhalit 58 takovýchto přeprav. Zajištěno bylo téměř 46 tisíc litrů olejovité kapaliny s červeným nádechem v hodnotě bezmála jeden milion korun a zabráněno daňovým únikům ve výši téměř 506 tisíc korun. U šesti řidičů objevili celníci značený minerální olej dokonce v běžných nádržích vozidel.

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*