Páter Kuchař: Čekají nás velké věci

Foto: archív pátera Radomíra Kuchaře

Blíží se Vánoce, období, které zklidní nejednoho z nás. Období, které je plné zvyků a obyčejů. Jedním z nich je návštěva půlnoční mše na Štědrý den. Podle pátera Radomíra Kuchaře je na Teplicku řada míst, kde se oblíbená mše slouží, takže to své si najde každý.

Jak staré jsou první doklady o existenci katolické farnosti v Teplicích?

Především jsou v Teplicích farnosti tři. Abych začal od té nejmladší, tak ta je v Trnovanech. Kostel byl dokončen v roce 1909, ale farnost byla zřízena až v roce 1940. Její historie je velmi dramatická a kronika, kde je zápis ze svěcení kostela se čte jako detektivka. Druhou je ta šanovská. Matriky se vedou už od konce 18. století, ale první farář byl jmenován až o sto let později. Tou nejstarší je děkanství s kostelem sv. Jana Křtitele. Nějaká duchovní správa musela být už ve 12. století, moc toho ale z té doby nemáme. Jediným přímo hmatatelným dokladem o stáří kostela, vlastně krypty pod ním, je datum jejího dokončení, které je vyryto do ještě mokré omítky, 27. prosince 1702.

Od kdy jsou v Teplicích salesiáni? Kdo založil tento řád a jaké je jeho poslání?

Salesiánská komunita je v Teplicích od roku 1990. Ale jednotliví salesiáni v Teplicích působili už od roku 1969 a například v Oseku už od roku 1947. Salesiánskou kongregaci, označení řád se užívá pro starší společenství, založil Jan Bosco v Itálii v roce 1859 jako společenství pečující o chlapce bez rodinného zázemí a ohrožené sociálním vyloučením, tedy tu nejchudší mládež. Postupně zjistil, že nestačí jen vyplnit jejich volný čas, ale že jim musí dát domov, vzdělání, a dát jim hodnotové ukotvení. A to je poslání salesiánů. Nabídnout jim rodinnou atmosféru, přiměřenou zábavu, vzdělání – doučování a nosné a kvalitní životní hodnoty, kdysi kostel, teď pozitivní hodnoty a postoje.

Jaká byla největší událost pro teplickou farnost v tomto roce?

Velkou událostí bylo zcela jistě otevření Živého domu v Trnovanech na Hlávkově ulici. Naše farnosti to prožívaly po celou dobu opravy, mnozí přispívali i finančně, brigádnicky a dokonce někteří farníci v Salesiánském středisku pracují. Zároveň tam přesídlila komunita salesiánů a to bylo záměrné, protože máme žít tam, kde jsou ti, ke kterým jsme posláni. Pokud jde ale o život farnosti, tak se dějí veliké věci i tam. Jsou to pravidelné křty, svatby, návštěvy nemocných a duchovní činnost ve věznici Bělušice.

Kostel sv. Alžběty v Šanově bude mít novou střechu. Dokonce byl vytvořen transparentní účet, na který mohou lidé přispívat. Kdy práce začnou?

Kostel sv. Alžběty má tři lodě a nad těmi bočními se už podařilo střechu opravit. Teď nás čeká střecha nad hlavní lodí. Musíme tam vyměnit původní břidlici, která tam leží už asi 160 let a postupně se drolí a uvolňuje. Jsme rádi, že na dosavadní opravu přispěl magistrát i kraj a doufám v jejich další pomoc. Nejsou však jediní, partnerů a dárců máme více. Snažíme se nyní získat stavební povolení a podle množství financí, které získáme, bychom rádi začali s opravou v roce 2025. Více o sbírce na opravy najdete zde.

Kam mohou přijít lidé 24. prosince na půlnoční?

Pro rodiny s dětmi bývá bohoslužba v Červeném kostele už v 16:00 hodin. V Šanově bude tradičně půlnoční o půlnoci, stejně i v kostele sv. Jana Křtitele na Zámeckém náměstí a v Trnovanech ještě bohoslužba ve 21:30. Mimo to se bude sloužit ve všech kostelích, které máme na starosti. Tedy v Modlanech, Kostomlatech, Světci a Křemýži. V Radovesicích letos zase ještě ne. Tam je kostel zasypán a je devadesát metrů pod zemí. Třeba až jednou. Bohoslužeb bývá okolo patnácti, a tak si určitě každý zájemce najde místo a čas, který mu bude vyhovovat. Přeji všem příjemnou a co nejklidnější přípravu na Vánoce a jejich krásné prožití.


Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*