Zdravotní sestry se učí sebeobranu

  •  

Agresivita pacientů v nemocnicích stoupá. Teplické zdravotnice se proto učí sebeobranu Víc než dvacítka sester, fyzioterapeutek a sanitářek nemocnice v Teplicích stráviladopoledne v tělocvičně na kurzu sebeobrany.

Chvaty a údery se jim mohou hodit nejen v běžném životě, ale hlavně v práci. Stále častěji se totiž zdravotníci setkávají s agresivními pacienty. „Agresivita našich pacientů stále stoupá. Týká se to hlavně pacientů, kteří jsou pod vlivem návykových látek nebo jsou opilí. Můžou mít různé halucinace nebo situaci vyhodnotí zcela iracionálně,“ potvrzuje hlavní sestra teplické nemocnice Kateřina Vágnerová.

Agrese podle ní může začít už třeba jenom tím, že pacient sedí v čekárně a přijde mu, že čeká příliš dlouho. Často padají vulgarismy, zvyšuje se hlas a v ordinacích pak nezřídka následují i fyzické útoky. Podle instruktora Jiřího Lišky je v takových situacích nejjednodušší utéct, případně zavolat si někoho na pomoc. Pokud ale není zbytí, je nutné si odpovědět na základní otázku. „Musíme útočníkovi nějakým způsobem ublížit? Přijmeme to? Pokud ano, jsme na startovní čáře. Pak začnete hledat možnosti a zbraně, které k tomu budeme používat,“ vysvětluje Liška.

Nepříjemnou osobní zkušenost s agresivním pacientem má i další z teplických sester Anita Šilhavá. Na kurzu sebeobrany patřila k nejaktivnějším a s chutí si vyzkoušela na instruktorovi kopy i údery dlaní. „Chodím sportovat a používám různé stezky, kde jsem sama. Chtěla jsem si vyzkoušet, jakou by člověk měl sílu pro ten úder,“ pochvalovala si náplň kurzu, kde si vyzkoušela nejen to, jak se agresorovi bránit, ale dozvěděla se i rady, jak takové lidi zklidnit nebo předejít použití násilí.

ČRO Sever/G. Hauptvogelová


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*