Zapojili jsme se do světového projektu na výměnu semen

  •  

Botanické zahrady na celém světě vydávají každým rokem od nepaměti takzvaný Index seminum neboli seznam semen, které mohou nabídnout ostatním botanickým zahradám nebo vědeckým institucím. Takový seznam ve většině případů sestává z latinského názvu rostliny a bližších informacích, z nichž nejdůležitější je původ rostlin – kde v přírodě byla rostlina sbírána, dnes nejlépe s přesnou GPS souřadnicí.

Botanická zahrada Teplice se opětovně zapojila do této výměny a vydala svůj seznam semen. V letošním roce s jednou novinkou, se kterou přišla organizace sdružující botanické zahrady celého světa BGCI (Botanic Garden Conservation Institution, Teplice jsou členem již od roku 2006). Tou novinkou je možnost tzv. online Index seminum, který funguje jako takový e-shop. Zaměstnanci daných institucích si zaklikají položky z různých zahrad a stisknou objednat. Projekt je horkou novinkou letošního podzimu a sama Botanická zahrada Teplice je zvědavá jak se tento způsob osvědčí. „Nicméně než se vychytají určité mouchy, pojedeme stále ve vydávání seznamu ve formě brožury, kterou rozesíláme e-mailem a zveřejňujeme na našich stránkách,“ říká kurátor zahrady Jan Ptáček.

V letošním roce obsahuje seznam semen 614 položek, 547 z nich pochází z venkovní expozice, 67 z našich skleníků. S lokalitou máme 111 položek. Nejvíce zástupců máme z čeledi hvězdnicovité (Asteraceae), jitrocelovité (Plantaginaceae), hvozdíkovité (Caryophyllaceae), hluchavkovité (Lamiaceae) a růžovité (Rosaceae). Jak se vyvíjel počet položek od roku 2011 do letošního roku ilustruje přiložený graf.

„V minulém roce jsme odeslali 1230 položek rostlin do 89 zahrad,“ říká odborná pracovnice Dominika Köhlerová. V současnosti výměnu semen nejvíce komplikují fytosanitární požadavky jednotlivých zemí a celní podmínky, které se určitým způsobem řeší na půdě Evropského konsorcia botanických zahrad.

Pokud vás výměna semen zajímá blíže, můžete se podívat i na vzdělávací video, které se tomuto tématu věnuje (Botanika všem, Ze zákulisí botanické zahrady – semena a evidence).

Botanická zahrada Teplice


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*