Za vodu dáme poprvé přes sto korun za kubík

  •  

Magickou hranici sto korun za kubík překročí v příštím roce cena vody v Teplicích. Cena vodného a stočného se během roku ale změní, protože v květnu klesne sazba DPH z 15 na 10 procent. „Koncový zákazník by měl pocítit, že voda bude o pět procent levnější. Proto jsme DPH snižovali. Ne aby skončilo v kapsách provozovatelů, ale aby skončilo v kapsách konečných uživatelů – našich občanů,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

Lidé v Teplicích od ledna zaplatí za kubík vody 103,39 korun včetně DPH. Od 1. května 2020 klesne DPH na 10 procent, a proto vodaři vodné a stočné sníží na 98,91 Kč za jeden metr krychlový vody, tedy tisíc litrů.

„Tato částka se často redukuje na jediné číslo pod pojmem cena vody, ale je důležité si uvědomit, že se jedná vlastně o platbu za dvě služby. Přivést vodu z nádrže nebo vrtu do úpravny, pak z ní vyrobit vodu pitnou, tu rozvést do statisíců objektů, z nich pak odvést odpadní vodu, vyčistit ji a vypustit zpět do přírodního koloběhu je náročný a nákladný proces,“ vysvětluje generální ředitel Severočeské vodárenské společnosti Bronislav Špičák.

Severočeská vodárenská společnost (SVS) je největší vodárenskou společností v České republice a zajišťuje zásobování pitnou vodou pro většinu obyvatel Ústeckého a Libereckého kraje. Akcionáři SVS je 458 měst a obcí.

„Obecně řečeno ta cena je zdůvodněna významnými investicemi do velmi zanedbané infrastruktury rozvodů vody a kanalizací. Cena za vodné a stočné není cena pouze za tekutinu, která přitéká a odtéká, ale také za jistotu a kvalitu dodávky a odběru, čištění a zajištění zdroje. Každý je zvyklý, že otočí kohoutkem a teče, spláchne a odteče. Jenže ta voda se musí odněkud vzít, upravit a dopravit, jak tam i zpět do čistírny,“ řekl teplický primátor Hynek Hanza.

Cena vody v regionu patří dlouhodobě mezi nejvyšší v celé republice. Hlavním důvodem jsou podle SVS masivní investice do modernizace a rozvoje infrastruktury. V letošním roce měla firma v plánu investice za 1,33 miliardy korun, dalších 338 milionů korun šlo do oprav.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*