Vydejte se za skřítky

  •  

Ke Skalkám skřítků u Krupky se dostanete po místní zeleně značené vycházkové trase, podél Horského potoka mezi hradem Krupka a zahrádkářskou kolonií Třešňovka.

Skály se nacházejí ve stráni nad touto cestou a ukazuje k nim směrovka. Jedná se o soustavu menších skalek velikosti od dvou do osmi metrů. Skály jsou tvořeny převážně rulou a ortorulou vystupující z metagranitového porifu. Podle pověsti v těchto skalách žili a vařili pivo lesní skřítci, kteří jej poté měnili s permoníky, kteří obývají zdejší štoly, jichž je zde nespočet, za drahé kovy. Jednou spadl lesní skřítek do staré nepoužívané štoly a nemohl se dostat ven. Naříkal, volal o pomoc, ale nikdo ho neslyšel.

Až po dlouhé době zaslechl jeho úpěnlivé volání krupský měšťan, který vyrazil do lesa na dříví. Lesnímu skřítkovi pomohl, vytáhl ho ze staré štoly a ten mu na oplátku svěřil tajemství vaření piva. Od té doby si mohli i krupští měšťané uvařit svoje vlastní pivo a později v Krupce zbudovat i pivovar. Proto se tu také některým skalkám říká: káď, pánev. Někdy v minulém století zde neznámí autor usadil vymodelované postavy skřítků, které lze najít poschovávané různě po skalách.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*