Vláda při odložení voleb na Teplicku jednala mimo svou pravomoc

  •  

Odklad doplňovacích voleb do Senátu na Teplicku musí být upraven speciálním zákonem. Podle rozhodnutí Nejvyšší správního soudu vláda tím, že volby odložila kvůli epidemii koronaviru, jednala mimo svou pravomoc. Kabinet měl předložit Parlamentu zákon o odložení voleb.

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka soud nepodezírá vládu ze zlého úmyslu, ale zkonstatoval, že nemůže připustit, aby se v důsledku nouzového stavu omezovaly volby. Proto musí být odklad voleb vyřešen speciálním zákonem.

Nový termín senátních voleb zatím jasný není. Usnesení vlády předpokládá stanovení termínu prezidentem republiky, ale i to je podle správního soudu sporné. Volební zákon totiž tuto specifickou situaci neupravuje.

První kolo doplňovacích voleb na Teplicku se mělo konat ve dnech 27. a 28. března, druhé 3. a 4. dubna. Doplňující volby byly vyhlášeny kvůli náhlému úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery.

O křeslo senátora se na Teplicku ucházelo deset kandidátů. Mezi nimi je teplický primátor Hynek Hanza, hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček nebo ředitel gymnázia Zdeněk Bergman.

Podle informace ministerstva vnitra i přes odklad zůstávají vše v souvislosti s konáním voleb v platnosti. Jde například o registraci kandidátů nebo jmenování členů okrskových volebních komisí.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*