Víte, kam s vysloužilými žárovkami a zářivkami?

  •  

Za loňský rok si Češi pořídili asi 4 miliony nových svítidel. Svůj podíl na tom měla i pandemie koronaviru, která lidi donutila více pobývat v interiéru. Nové lampy a další svítidla si lidé pořizovali i kvůli zařizování domácích pracoven a studoven.

Na vysloužilé LED žárovky či zářivky se vztahuje zpětný odběr a je potřeba je správně odevzdat k recyklaci. Od letoška lze do sběrných nádob na světelné zdroje vyhazovat i staré klasické „wolframky“ či „halogenky“.

Více svítidel, více vysloužilých žárovek a zářivek. Kam s nimi?

S rostoucím počtem světelných zdrojů v našich domácnostech logicky stoupá i samotná spotřeba žárovek a zářivek. Moderní zdroje světla, které doslouží, je přitom nutné ekologicky zlikvidovat – do běžného koše rozhodně nepatří, stejně tak do kontejneru na sklo. Je nutné je odevzdat do sběrných míst v režimu zpětného odběru, tedy k recyklaci.

„Z každé žárovky lze recyklovat více než 90 % materiálů, ze kterých je vyrobena. Odpad tedy můžeme recyklací snadno přeměnit opět na zdroje. Sklo můžeme recyklovat téměř do nekonečna a lze jej využít ve sklárnách, rtuť může být znovu využita v chemickém průmyslu a kovy jako hliník, nebo mosaz mohou být znovu využity v závodech zabývající se kovovýrobou, nebo jako vsázka do hutních pecí,“ vysvětluje David Vandrovec, generální ředitel společností REMA, které v tuzemsku zajišťují zpětný odběr a recyklaci elektroodpadu. „Skončí-li úsporná žárovka na skládce místo v recyklačním závodě, snadno dojde k jejímu rozbití a rtuť z ní se může uvolnit do půdy a následně do podzemních vod,“ doplňuje David Vandrovec a dodává, že v roce 2020 se v rámci kolektivního systému REMA vysbíralo přes 22,1 tisíc tun odpadních elektrozařízení.

Žárovky, zářivky i další světelné zdroje tak lze k recyklaci odevzdat ve sběrných dvorech, přímo u prodejců světelných zdrojů či obecně v obchodech s elektronikou. Malé sběrné nádoby speciálně určené na vysloužilé světelné zdroje bývají k nalezení i v nákupních centrech či městských úřadech.

Od letoška lze k recyklaci odevzdávat i staré klasické žárovky

Co se týče starých zdrojů světla, tedy klasických přímo žhavených wolframových či halogenových žárovek, na ty se ještě do konce loňského roku zpětný odběr nevztahoval, a lidé je tak správně měli vyhazovat do směsného odpadu.

„Výroba a prodej těchto žárovek byl zakázán v roce 2012, a tudíž se předpokládalo, že je nebude příliš potřeba sbírat ani recyklovat. Počítalo se s tím, že jednoduše brzy zmizí z oběhu. V reálu se však tyto světelné zdroje stále do Česka dovážejí, jen pod jinými názvy. Lidé si pak často lámají hlavu, kam je mají správně vyhodit,“ říká David Vandrovec. Nyní se situace v tomto ohledu značně zjednodušila, od letoška je totiž možné se všemi světelnými zdroji nakládat stejně. Umožnila to nová odpadová legislativa, která vešla v platnost 1. ledna 2021, a která přímo žhavené wolframové i halogenové žárovky zařadila do zpětného odběru.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*