Vím, že jsme promarnili životní šanci

  •  

Na začátku devadesátých let byl Motorbant velmi známou skupinou. Po odchodu Kamila Střihavky ale popularita skupiny poklesla a zanikla. Kapela po dlouhé době vstala z popela a existuje dodnes Letos oslaví již třicáté narozeniny. Její zakladatel Libor Matejčik v její nynější složené věří.

V letošním roce oslaví Motorband narozeniny. Jaké budou?

Název Motorband vznikl už někdy v roce 1984. V roce 1986 jsem dal dohromady sestavu, která v roce 1990 vydala album Made in Germany. Takže letos Motorband slaví 30 let od založení. Schválně říkám od založení, protože 15 let Motorband nefungoval.

Co na speciálním CD bude za singly? Zařadíte i staré ze zásob, nebo je nazpívá nové složení skupiny?

Připravujeme a natáčíme novinkové album, které bude obsahovat 10 až12 nových skladeb. V plánu je natočit s novým zpěvákem Luďkem Struhařem The Best Of Motorband. Takže na podzim vyjde dvojalbum.

motorband 3

Kdo vlastně Motorband nyní tvoří? Pokud vím mnozí odešli. Kdo je nahradil?

Tou nejzásadnější změnou byla výměna zpěváka. Luděk Struhař, který je ted zpěvákem Motorbandu, nám byl doporučen. Je vynikajícím zpěvákem a muzikantem. Věděl jsem, že nahradit Kamila Střihavku bude velký problém, ale že až takový, jsem netušil. Od comebacku v roce 2003 se v Motorbandu vystřídalo 5 zpěváků. Luděk je první, kdo se Kamilovi vyrovná a v některých oblastech ho předčí. Pro Motorband je to nejzásadnější. Další změnou byla výměna bubeníka Klaudy Kryšpína. Ten začal mít z kraje minulého roku vážné zdravotní problémy a nemohl s námi pokračovat. Angažovali jsme bubeníka Hanze Sedláře, který patří ke generaci mladých bubeníků, a ve svých 26-letech patří k absolutní bubenické špičce v ČR. Z konkurzu jsme vybrali bývalého kytaristu skupiny Titanic Jana Jiříčka. Velice šikovný kytarista a muzikant. Baskytaru hraje Karel Adam. S tím spolupracuju přes 20 let. Hráli jsme spolu už v Kreysonu pak ve Vitacitu a AB Bandu. Karel  nahrával Motorbandu basu na posledních dvou albech.

Vraťme se na začátek. Jaký vlastně v tom roce 1986 byl. A koho vlastně napadlo založit skupinu?

Motorband je moje dítě. V roce 1986 se z vojny vrátil Tomáš Krulich a Kamil Střihavka. Po krátké epizodě s bubeníkem Milanem Krbcem, který nevydržel nápor každodenních zkoušek, jsem dal nabídku Danovi Haftsteinovi. Začali jsme tvrdě dřít, skládat. Z okresu Teplice jsme se za dva roky dostali mezi špičku rock-metalové scény v ČR. V začátcích jsme jezdili, ještě jako amatéři po zábavách po celé ČR a hlavně na Moravu. V roce 1989 jsme udělali profesionální zkoušky a dostali nabídku natočit album.

Byla doba komunismu, metal tehdy nebyl oblíbený. Ukázalo se to i na vás, byly problémy?

No jéje! My jsme v okrese Teplice hráli takzv pravidelné „čaje“ V roce 1984 jsme dostali od komunistů zákaz činnosti. To jsme se jmenovali Generace. Museli jsme se přejmenovat, abychom mohli dál hrát. Zákaz jsme dostali kvůli strženým smutečním a ruským vlajkám v Lahošti. Tehdy zemřel nějaký ruský prezident. Vláda vyhlásila státní smutek . Den po té jsme měli hrát v Lahošti na čajích. Na akci se sjelo přes 500 lidí a když zjistili, že se hrát nebude, tak „máničky“ ve vsi ztrhnuli pár vlajek. My jsme to odnesli zákazem činnosti. Hnusná doba, zákazů, sledování, kontrol ve strachu, aby někoho z nás nezavřeli!

motorband 5

To období Motorbandu byl začátek 90 let, kdy s vámi byl Kamil Střihavka. Jak na tu dobu vzpomínáte?

Kamil s námi zpíval čtyři roky. Nepočítám skoro rok, kdy jsme jen zkoušeli a skládali písničky. Byli to čtyři roky, kdy jsme se dostali do špičky v ČR. To období vyvrcholilo vycestováním do Stuttgartu natočit naše první album. Byli jsme první česká kapela, která takovou nabídku dostala. S odstupem času na to koukám tak, že jsme promarnili životní šanci. Německá firma Gamma records s náma měla velké záměry. Chtěli z nás udělat světovou kapelu. A to byl můj sen. Všechno jsme to posr…
Možná osobnější otázka na tu dobu. Jací jsou fanoušci a samozřejmě fanynky populární metalové skupiny?

Publikum je dnes více tolerantnější a chodí i starší lidé. Naši rodiče rock a metal neposlouchali. Dnešní rodičem okolo 50-60 let rock poslouchají.

Motorband v původním složení nevydržel, odešel Kamil Střihavka a další? Nemrzí vás to dnes?

Jak už jsem řekl. Promarnili jsme možná životní šanci. Ted už mě to nemrzí. Všechno je tak, jak má být. A i to co se stalo, mělo tak být. Byli jsme nezkušení a mysleli si, že všechno víme. Smrtelná kombinace.

Přesto skupina nějak vydržela, ale měnila se. Proč jste nezůstali u metalu?

Nemám rád škatulkování. Skládám tak, jak mě to napadne. Motorband nikdy nebyl typicky metalová kapela.

motorband 4

Zpět k současnosti, Jaký je současná a jaký bude Motorband v dalších letech?

Nejtěžší ve skládání týmů, je najít lidi na podobné muzikantské úrovni s podobnýmu vkusem. Současná sestava nemá slabinu a i stylově jsme na hodně podobné vlně. Jsem ze sestavy nadšený. Věřím, že Luděk Struhař je posledním zpěvákem Motorbadu a sestava konečně vydrží.

Kromě dvojalba, chystáte nějakou šňůru nebo jiný projekt?

Jsem aktivní i v jiných oblastech podnikání a pracuju na jiných projektech. Ty se ale netýkají muziky. Co přinese budoucnost, uvidíme. Jednáme o společných koncertech s kapelou Limetal na konci roku. Vše je v jednání. Jinak v tomto roce vystoupíme asi na 15 festivalech.

Motorband je spjatý s Teplicemi, kdy vás mohou vidět Tepličáci?

28. května máme přislíbenou účast na zahájení lázeňské sezony. Pořadatelé se jen domlouvají, zda vystoupíme na regionálním podiu a nebo na hlavní scéně.

A jaký je váš vztah k Teplicím, proč tady žijete?

Teplice jsou moje rodné město. Mám je rád. 11 let jsem tady trénoval hokejovou mládež. Mám tady spousty kamarádů, rodinu. Jsem hrdý Tepličák.

Motorband 2

Libor Matejčik
Narodil jsem se 15. 9. 1963 v Teplicích. V deváté třídě se začal učit na kytaru. První kapelu, kterou založil, nazval Statik a byla složená hned ještě v té škole v přírodě ze spolužáků . Na začátku osmdesátých let se stává členem kapely Generace. V roce 1986 začal dávat dohromady skupino Motorband, o čtyři roky později skupina vydává prví album. Hrál chvíli i ve skupině Kreyson a Vitacit, nakonec opět obnovil Motorband. Je spoluzakladatelem mezinárodního hokejového kempu.
NEJoblíbenější
Jídlo: Vše krom, květáku a špenátu všechno. Nejoblíbenější jídlo nemám. Je jich víc.
Číslo: 7
Hudba: Rock, metal, Van Halen, AC/DC, Queen
Barva: modrá
Politik: nemám oblíbeného politika. Aleš Brichta(haha)

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*