Vicemistr světa, kterému potřásla rukou anglická královna

Foto: Jaromír Zajíček, fotozajda.cz
  •  

Třicetiletý rodák z Teplic se věnuje ne úplně obvyklému sportu, Skotským hrám. Jeho jméno a výsledky budí respekt u soupeřů nejen ve Skotsku, domovině Skotských her. Výkonům sympatického Vladislava přihlížela a k výhře gratulovala dokonce i samotná královna Alžběta II.

Jak dlouho už sportujete a jak jste se dostal ke Skotským hrám?

Sportuji už od dětství, přes atletiku a vzpírání jsem se dostal právě až ke Skotským hrám. Skotským hrám, takzvaným Highlandgames, se věnuji profesionálně.

Skotské hry… co je to vlastně za sport?

Skotské hry jsou předchůdcem novodobé atletiky. Jde hlavně o vrhačské disciplíny, hod kladivem, hod diskem a vrh koulí. K těmto disciplínám je přidán hod kládou a hod závažím do výšky. Je to dost podobné atletice a trénink je v podstatě stejný, jen více disciplín.

To se závodí ve skotském kiltu? Jaké to je?

Ano, je to hlavní podmínka, pokud se chcete her zúčastnit. Je to trochu přítěž, ale pohybovat se v něm dá.

A ve kterých disciplínách se vlastně soutěží?

Jak jsem se už zmínil, jde především o vrhačské disciplíny. Základní jsou vrh kamenem, hod kladivem, hod břemenem, hod do výšky a poslední disciplína je hod kládou (stromem).

Která z těchto disciplín je pro vás nejtěžší?

Teď už se dá říct, že žádná. Ale v začátcích jsem hodně bojoval s disciplínou caber toss, což je právě hod kládou. To si vezmete 60 až 70 kilogramů vážící kládu, rozběhnete se s ní, a pak ji musíte odhodit. Ale teď už v této disciplíně patřím mezi nejlepší na světě.

Jak a kdy jste se ke skotským hrám dostal?

Poprvé jsem si je jel vyzkoušet v roce 2013 na Sychrov a hned se mi povedlo vyhrát. Tak jsem si řekl, že si musím zkusit změřit síly i se zahraničními soupeři.

Jaké jsou vaše největší sportovní úspěchy ve Skotských hrách?

Mým největším úspěchem v tomto sportu je z roku 2017, to jsem vyhrál titul mis-tra Evropy ve Francii. A loni v květnu jsem byl druhý na Mistrovství světa v Kanadě.

Jak to berou Skotové, když má takové úspěchy kluk z Česka?

To víte, že na začátku panovala nepřátelská atmosféra, ale ta po pár vyhraných závodech rychle opadla. Ve Skotsku mají hry totiž obrovskou oblibu a prestiž, takže podle nich by měl Skotské hry vy-hrát Skot.

Závody prý sledovala i královna Alžběta. Je to tak?

Ano, bylo to v roce 2016 a tyto závody se mi dokonce povedlo vyhrát. A díky tomu jsem měl i tu čest předstoupit před královnu, která mi předala vítězný pohár a potřásla mi rukou. Tento zážitek bych, troufám si říct, označil jako vrchol mé kariéry.

Jsou k vidění nějaké závody Skotských her i v Česku? Chystáte se na některý?

Ano, máme tady dva větší závody – jeden se koná vždy první víkend v červenci a to Skotské hry v Kostelíku u Rakovníka. A druhý závod se koná v polo-vině srpna na zámku Sychrov. Obou těchto závodů se tradičně účastním, takže zvu i všechny vaše čtenáře.

Jak je obtížný a jak probíhá trénink?

Trénink je náročnější, přeci jenom se musíte připravit na hodně disciplín. Takže skoro každý den mám dvoufázové tréninky. Dopoledne věnuji odhodům a trénuji techniku jednotlivých disciplín a odpoledne chodím do posilovny, kde navazuji na silový trénink s činkami.

Co jídelníček? Musíte dodržovat nějaký speciální?

Snažím se jíst zdravě, ale občas si samozřejmě zahřeším… Mám opravdu velký výdej energie.

Máte ještě nějaké nesplněné cíle?

V současné době už mě čeká jen poslední meta, a tou je vyhrát mistrovství světa, které se bude v letošním roce konat v září v USA.

Děláte i jiné sporty?

Ano, od dvanácti let se věnuji vrhu koulí, díky tomu jsem měl výborný základ právě pro Skotské hry. Disciplíny her jsou velice podobné atletice, tak pro mě byl přechod k tomuto sportu přirozený.

A jaké úspěchy v atletice můžete zmínit?

Dodnes držím spoustu českých rekordů do patnácti a do sedmnácti let. Byl jsem druhý na světě ve vrhu koulí do sedmnácti let, pak čtvrtý na Mistrovství Evropy do devatenácti let a šestý do dvaadvaceti let.

A sportovní plány?

Pořád trochu pokukuji a přemýšlím o olympiádě. Rád bych se zúčastnil letních olympijských her v roce 2020, které se konají v japonském Tokiu, takže se zkusím ještě připravit a tím se i vrátit k atletice.

Jak vaše úspěchy vnímají doma v Teplicích?

Teplice jsou především fotbalové město, takže se moje úspěchy s moc velkým ohlasem nesetkaly. Ale přiznám se, že se mi i párkrát stalo, že mě lidi oslovili a s úžasem se vyptávali.

Jste rodilý Tepličan, jaký máte k městu vztah?

K městu mám samozřejmě velice kladný vztah.

Máte čas i na jiné koníčky než je sport?

Během sezony opravdu není čas na nic jiného než na sport a trénování. Ale po sezoně se věnuji především rodině.

Jste zadaný? Máte rodinu?

Ano, mám přítelkyni s dítětem.

A co plány do budoucna?

Určitě jich máte plno. Momentálně se především soustředím na závody a snažím se zabezpečit. A až závodění nebude možné, potom se budu naplno věnovat normálnímu životu. Takže rodina a práce.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*