Víc než tisíc let starou mincí se pyšní teplické muzeum

  •  

V regionálním muzeu v Teplicích předali zástupci Policie ČR hejtmanovi kraje Oldřichu Bubeníčkovi ojedinělý nález – stříbrný denár Soběslava Slavníkovce z let 985-995. Mince se tak, i přes své zatajení a snahu o zpeněžení, dostala do „správných rukou“ a rozšíří numismatickou sbírku teplického muzea.

Loni obdržela policie oznámení o tom, že někdo prostřednictvím internetové aukce nabízí k prodeji stříbrnou minci Soběslava Slavníkovce. Případem se začala zabývat jihlavská policie, kde událost vyšla najevo. Muž z Teplicka podle výpovědi minci našel pomocí detektoru kovu, to ale znalecký posudek vyvrátil. Pak přiznal, že denár našel v kamenné zídce u domu jeho matky a domníval se, že tím pádem je mince jeho majetkem. Minci se mu podařilo prodat. Kupující ji policistům vydal a významný archeologický nález tak podle zákona o státní památkové péči patří kraji, kde byl nalezen.

„Je to rozhodně ukázka dobré a všímavé práce policie. Chtěl bych na tomto místě poděkovat příslušníkům police, protože díky ní se od dnešního dne může muzeum pyšnit takovým unikátem, kterým tato více než tisíc let stará mince rozhodně je,“ řekl hejtman Oldřich Bubeníček.

Stříbrné platidlo Soběslava Slavníkovce z let 985 – 995 váží dle znalce 1, 28 gramu a hodnota mince je 50 tisíc korun.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*