V ústecké zoo se narodilo hned šest mláďat oblíbených surikat

  •  

Surikatí skupina ústecké zoologické zahradě se rozrostla o dalších šest mláďat. „Surikaty přišly na svět již v květnu, ovšem mláďata zůstávala skryta v doupěti. Nyní jsou zhruba čtyřtýdenní a prozkoumávají každý kout venkovního výběhu. Jejich rodiči je chovný pár, který byl v ústecké zoo sestaven na podzim roku 2019,“ vysvětluje zoolog Lukáš Štěrba.

A dodává: „Přestože samička byla mladá a neměla s péčí o mladé žádné zkušenosti, první mládě porodila již v lednu následujícího roku. Poté následovaly další tři vrhy, vždy po třech potomcích. Poslední a pátý odchov je zatím nejúspěšnější a čítá dokonce šest malých surikat. Takový počet je vskutku unikátní, obvykle se totiž rodí tři až pět mláďat.“

„Šestice malých surikat již sebevědomě prozkoumává nové prostředí a plně zaměstnává matku i starší sourozence. Kromě mateřského mléka si začaly pochutnávat také na červech a hmyzu, které tvoří podstatnou složku jejich jídelníčku,“ dodává chovatelka Hana Skopcová.

Výběh surikat je umístěn v pavilonu šelem vedle expozice lvů konžských. „Surikaty patří do skupiny afrických promykovitých šelem. Žijí ve větších skupinách na savanách a polopouštích, kde si vytváří systém tunelů. Pro případy nebezpečí vždy jedna nebo více surikat takzvaně stojí na stráži a při zjištění predátora upozorní celou skupinu, která se ukryje do vyhrabaných nor,“ doplňuje tiskový mluvčí Matěj Kynšt.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*