V Teplicích bude k vidění 300 kilogramový nosorožec

  •  

Samice Nabiré byla posledním nosorožcem bílým severním, který žil v Evropě. Uhynula v roce 2015 v Safari Parku Dvůr Králové a už brzy bude k vidění v Teplicích, tedy její dermoplastický preparát.

„Nabiré celý život prožila ve Dvoře Králové, je symbolem našich snah o záchranu nosorožců bílých severních v České republice. To je i důvod, proč jsme se rozhodli převézt ji do obchodního centra v Teplicích, kde se o osudu těchto zvířat a možnostech jejich záchrany mohou dozvědět tisíce lidí denně,“ říká Přemysl Rabas, ředitel Safari Parku Dvůr Králové.

Samice byla jedním ze čtyř mláďat nosorožců bílých severních, které se kdy podařilo v lidské péči odchovat. Všechna se narodila v Safari Parku Dvůr Králové. V současné době jsou tito nosorožci z důvodu jejich pytlačení kvůli rohovině na pokraji vyhubení a mohou být zachráněni už jen díky umělým metodám reprodukce, na jejichž náročném vývoji spolupracuje dvorský safari park s dalšími institucemi po celém světě.

Dermoplastický preparát je vycpanina zvířete, na jehož výrobu se využívá původní kůže či srst zvířete. Jeho zhotovení trvalo tři měsíce a pracovali na něm preparátoři z České republiky a Polska. Součástí exponátu vážícího okolo 300 kg jsou rovněž dvě napodobeniny nosorožčích rohů, které byly odlity podle skutečných rohů Nabiré.

„Pravé rohy zvířete jsme kvůli poptávce po nosorožčí rohovině na černém trhu nemohli použít. Naopak jsme je oba dva využili v boji proti nelegálnímu obchodu s touto komoditou. Jeden z nich byl zničen při demonstrativním pálením rohů v safari parku v roce 2017 v rámci kampaně Burn Horns Save Rhinos a druhý jsme ve stejném roce zapůjčili Celní Správě pro výcvik jejích stopovacích psů,“ doplňuje Přemysl Rabas

Unikátní exponát nosorožce bílého severního bude k vidění přímo v NC Fontána Teplice každý den od 2. března až do konce dubna. Zároveň je i tu možnost přispět na jejich záchranu, a to prostřednictvím konta Wildlife, ze kterého dvorský safari park spolufinancuje tento záchranný projekt.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*