V Krupce uctili památku obětí pochodu smrti

Foto: kr-ustecky.cz
  •  

Památku 313 obětí nacistického transportu smrti uctili u památníku Prokopka v Krupce. „Opět po roce se zde scházíme, abychom si připomněli nesmyslnou oběť 313 lidí, kteří se bohužel blížícího se konce války nedožili. Připomínáme si také ty, kteří položili životy za naši svobodu. Nesmíme na ně zapomenout už kvůli budoucím generacím, aby mladí lidé mohli žít v míru. Události posledních dní nám ukazují, že existují lidé, kteří mír nerespektují,“ řekl úvodem hejtman Oldřich Bubeníček.

Dne 24. dubna 1945 zastavil na nádraží v Bohosudově transport. Vlak s 1880 vězni několika národností vyjel ze sběrného tábora u Halle a měl namířeno do Plzně. Celkem 313 vyčerpaných a zesláblých vězňů zde zemřelo na zápal plic nebo tyfus. Jejich těla byla naházena do anonymního masového hrobu. Pomník Prokopka byl odhalen v roce 1948.

Vzpomínkové věnce zde položili místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Vojtěch Filip, hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, představitelé velvyslanectví a další. Mezi přítomnými nechyběl starosta Krupky a náměstek hejtmana Zdeněk Matouš nebo litoměřický biskup Mons. Jan Baxant.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*