V Krupce diskutovali o zápisu na seznam UNESCO

  •  

Krušné hory na cestě do UNESCO, přesně takový byl název diskusního odpoledne pro širokou veřejnost, které město Krupka uspořádalo ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Montanregion Krušné hory – Erzgebirge v sále místního kina.

Se všemi lokalitami a památkami, které jsou navržené na seznam UNESCO, seznámil přítomné ředitel společnosti Montanregion Krušné hory – Erzgebirge o.p.s. Michal Urban.

Součástí české části nominace je totiž celkem 6 hornických kulturních krajin, které se nacházejí ve východní i západní části Krušných hor. Další se pak nacházejí na německé straně. „Celá nominace je společným česko-německým projektem, který má velkou šanci na úspěch. Tradice osmi set let hornictví se postarala o jedinečný vztah s přírodou, který měl za následek vznik kulturní krajiny univerzální hodnoty. Tato krajina je hodna titulu světového kulturního dědictví UNESCO a musí být zachována a dále rozvíjena“, řekl během setkání Michal Urban.

Přítomní občané se nejvíce zajímali nejen o to, jaké památky jsou na území Krupky na seznam UNESCO navrženy, ale také co případný zápis na tento prestižní seznam městu přinese, případně jaká jsou úskalí a povinnosti vyplývající ze získání tohoto mezinárodního statusu.

Centrum světového dědictví UNESCO v Paříži začalo posuzovat celou nominaci počátkem února letošního roku a hodnotící proces bude probíhat více než rok. Rozhodnutí o zápisu či zamítnutí nominace by mělo padnout v roce 2016. V letošním roce budou Krupku čekat oficiální i neoficiální návštěvy hodnotících komisařů a vedení města k celému procesu přistupuje s naprostou vážností.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*