V Bílině byla odhalena socha Miloslava Stingla

  •  

Místní rodák, cestovatel a spisovatel Miloslav Stingl má v Břežánské ulici v Bílině sochu. „Nachází se v místech, kde stával Stinglův rodný dům. V Bílině vyrůstal asi do sedmi let a na své rodné město vždy velmi rád vzpomínal,“ řekla starostka města Zuzana Schwarz Bařtipánová.

Socha je z jednoho kusu dubového dřeva, řezbáři trvaly práce na ní zhruba tři týdny. „Nabídku výroby sochy jsem rád přijal, od pana Stingla jsem četl několik knih, nebyl mi tedy neznámý. Socha je výtvarně zajímavá kontrastem indiánské čelenky a obleku. Doufám, že se bude obyvatelům města líbit,“ řekl autor sochy František Bednář z Pardubic. Slavnostního odhalení byla přítomna i Stinglova manželka a syn, dále jeho přátelé i příznivci.

Miloslav Stingl se narodil 19. prosince 1930 do rodiny důlního technika v Bílině. Během svého života navštívil 151 zemí všech kontinentů, hlavním předmětem jeho zájmu byly domorodé kultury amerických Indiánů a Eskymáků, australských Aboriginců a také původní obyvatelé Tichomořských ostrovů. U příležitosti jeho 80. narozenin mu bylo v roce 2011 uděleno čestné občanství města Bíliny. V pondělí 11. května letošního roku zemřel v Praze po dlouhé nemoci ve věku 89 let.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*