Úřednice teplického pracáku zpronevěřila tři miliony

  •  

Víc než tři miliony korun zpronevěřila 39letá žena, která pracovala na teplickém Úřadu práce. Využila svého pracovního postavení a po dobu téměř tří let vystavovala fiktivní žádosti o výplatu příspěvků na živobytí a doplatků na bydlení. Úřednice zneužila osobní údaje lidí vedených v evidenci úřadu, kterým původně tyto dávky náležely, ale pobírat je z různých důvodů přestali.

„Ve fiktivních spisech sama vypisovala osobní údaje bývalých klientů a uváděla čísla bankovních účtů, na které si pak nechala neoprávněně zasílat finanční prostředky. Falešné složky následně skartovala, takže na podvod za celé tři roky nikdo nepřišel, vše se zjistilo až poté, co přešla na jiné pracoviště a zkusila „fígl“ znovu, tentokrát neúspěšně. Žena byla obviněna ze zločinu podvodu, za který jí s ohledem na způsobenou škodu hrozí až osmiletý trest odnětí svobody,“ popisuje událost mluvčí teplické policie Daniel Vítek.

V této kauze ale není jediná trestně stíhaná. Za spolupachatelství byli obviněni i její dva známí. Na jejich bankovní účty si totiž nechala peníze od úřadu posílat.

„Muž a žena jsou podezřelí, že si od ní na své účty nechali měsíčně posílat desetitisícové částky, které jí pak přeposílali na účet. Za necelé tři roky přes účty prošlo přes devět set tisíc korun, takže si museli být vědomi, že tak vysoké částky nemohla od Úřadu práce dostávat. Oba se měli spokojit s vysvětlením, že si sama nemůže nechat na svůj bankovní účet tyto částky posílat, protože se rozvádí s manželem a bojí se, aby o peníze nepřišla,“ říká mluvčí policie.

Dalším obviněným je muž, na jehož účet si nechala žena posílat od Úřadu práce peníze, které pak vybírat z bankomatu a v hotovosti jí je předávat. Podezřelý je z přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.

„I on si musel být vědom, že takto vysoké dávky hmotné nouze nemohly být ženě ve skutečnosti úřadem vypláceny, když zde byla zaměstnaná a pobírala mzdu. Navíc se měl spokojit pouze s vysvětlením, že je žena v insolvenci a bojí se, aby tyto peníze nebyly vidět na jejím bankovním účtu. Tím, že s transakcemi souhlasil a konal tak ve víře, že jí pomáhá zatajovat příjmy před jejími věřiteli, se měl dopustit protiprávního jednání, za které mu v případě odsouzení hrozí až pětileté vězení,“ dodává policejní mluvčí Daniel Vítek.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*